Ruszył nabór wniosków do programu „Moja woda”. W jego ramach można uzyskać nawet 5 tysięcy złotych dofinansowania na montaż instalacji służących do łapania deszczówki i wody z roztopów, gromadzenie jej oraz ponowne wykorzystanie. Celem programu jest ochrona zasobów wody przez zwiększenie retencji na podwórkach przy domach jednorodzinnych. A tym samym zwiększenie poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu.

Program został uruchomiony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Jest on częścią programu ogólnopolskiego prowadzonego pod pieczą resortu klimatu i NFOŚiGW.

Budżet na realizację przedsięwzięcia wynosi 100 mln złotych i w całości przeznaczony jest na bezzwrotne formy dofinansowania, które sięgać może do 80 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji. Jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie. Środki przeznaczone są dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Pieniądze można otrzymać na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych. Te instalacje to np. przewody odprowadzające deszczówkę z rynien, wpusty do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego, zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego, a także instalacje rozsączające. Można też uzyskać dofinansowanie do kupna zbiornika retencyjnego podziemnego i nadziemnego czy zbiornika do nawadniania lub do innego wykorzystania zatrzymanej wody.

CZYTAJ: Opole w awangardzie dbałości o bioróżnorodność?

Realizacja założeń programu „Moja woda” przez właścicieli prywatnych posesji ma umożliwić zatrzymywanie deszczówki i wody z roztopów w obrębie nieruchomości. Tym samym nie odprowadzać jej poza teren posesji, np. do kanalizacji, rowów odwadniających, na ulice, itp.

Program będzie realizowany w latach 2020-2024. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym. Terminy, sposób składania wniosków i ich rozpatrzenia można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

CZYTAJ: Pierwszy zielony przystanek powstanie przy ulicy Oleskiej

Retencjonowanie wody na własnym podwórku pozwala zmniejszyć zarówno ryzyko podtopień występujących wskutek intensywnych opadów, jak i walczyć ze skutkami suszy.

Fot. pixabay

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze