Fundacja Startup Poland przedstawiła raport o kondycji polskich startupów, czyli nowych pomysłów biznesowych, które są w początkowej fazie realizacji. Wnioski są takie, że m.in. co piąty polski startup deklaruje rozwój lub wykorzystanie technologii związanych z uczeniem maszynowym lub sieciami neuronowymi. Coraz więcej takich przedsiębiorstw i organizacji współpracuje z korporacjami. Jak na tym tle wypada województwo opolskie? Odpowiada ekspert z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.

Wyniki raportu ogłoszono podczas Impact fintech w Katowicach. Piąte badanie polskiego rynku startupów objęło 1235 młodych spółek technologicznych. To o 12 procent więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym i aż 290 procent więcej niż podczas pierwszej edycji w 2015 roku.

Co jest siłą polskich startupów?

Z raportu wynika, że na topie jest przede wszystkim sztuczna inteligencja. Co piąte przedsiębiorstwo deklaruje, że rozwija lub wykorzystuje technologie związane z uczeniem maszynowym lub sieciami neuronowymi.

Na kolejnych miejscach znalazły się rozwiązania analityczne i badawcze (14 procent) oraz technologie finansowe (11 procent).

Grant otrzymało aż 69 proc. respondentów, którzy aplikowali w instytucjach, jak np. NCBR czy PARP. Natomiast jedynie 32 procent ubiegających się o dotację zdobyło ją przez prywatnego inwestora (Venture Capital, term sheet).

Studenci z Opola kluczem do rozwoju startupów

Michał Wojczyszyn, specjalista ds. Inkubatora Przedsiębiorczości z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu uważa, że największą rolę w kształtowaniu startupów w naszym regionie pełnią studenci fakt, że Opole wyraźnie jest postrzegane jako miasto akademickie.

– Co czwarty mieszkaniec Opola w roku akademickim to student – podkreśla. – Nasz Park Naukowo-Technologiczny oraz Centrum Projektowe Instytutu Fraunhofera pracują na rzecz opolskich studentów, nauki i postępu.

Nie przez przypadek wyniki tegorocznego raportu wskazują, że największy odsetek startupów z województwa opolskiego zajmuje się automatyką lub robotyką oraz działa w obszarze przemysłu 4.0, czyli przemysłu obejmującego wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych usprawniających procesy technologiczne.

Ile startupów mamy w opolskim?

– Po wypełnieniu ankiet przez spółki technologiczne, w ramach raportu Fundacji Startup Poland, okazało się, że opolskie uplasowało się na 11 miejscu w skali kraju. Nie można zapominać jednak, że jesteśmy najmniejszym województwem w Polsce – zauważa Michał Wojczyszyn.

W innej części raportu analizowana jest liczba startupów przypadająca na liczbę mieszkańców w regionie.

– Na Opolszczyźnie 1 startup przypada na 6 tysięcy mieszkańców. To nam daje szóste miejsce na Polskę. Jesteśmy za Wrocławiem, Warszawą, Trójmiastem, Krakowem i Lublinem – informuje Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu.

– Z ankiety wynika, że w opolskim przypada więcej spółek technologicznych na mieszkańca niż np.  w województwie śląskim, wielkopolskim czy podkarpackim. To bardzo dobra informacja.

Park Naukowo-Technologiczny wspiera młodych przedsiębiorców

PNT w Opolu, który mieści się przy ul. Technologicznej 2, odpowiadając na zapotrzebowanie rynku stworzył bazę dydaktyczną umożliwiającą kształcenie uczniów oraz studentów z zakresu mechatroniki, automatyki i robotyki.

– Utworzone laboratoria pozwalają uczniom zdobywać wiedzę oraz umiejętności niezbędne w przyszłym życiu zawodowym – przekonuje Michał Wojczyszyn.

– Nie zastąpimy szkoły ani uczelni, ale świetnie uzupełniamy ofertę edukacyjną. Wystarczy do nas zadzwonić, napisać e-maila i chętnie nawiążemy współpracę organizując specjalistyczne warsztaty, prezentacje takiego sprzętu jak drukarki 3D czy skanery 3D. Jako PNT chcemy taką myśl przedsiębiorczą szerzyć wśród młodych.

Współpraca PNT z firmami a rola supernowoczesnej serwerowni

– W Opolu z opolskimi firmami zaowocowała pozyskaniem robotów przemysłowych oraz maszyn do pakowania. Dzięki takim urządzeniom przeprowadzane są zajęcia z zakresu programowania robotów oraz sterowników PLC, z wykorzystaniem komponentów automatyki przemysłowej.

Jak uważa, rok 2019 był czasem bardzo pozytywnych zmian w kontekście rozwoju ekosystemu startupów na Opolszczyźnie.

– Rozbudowa infrastruktury naszego PNT o certyfikowaną serwerownię ANSI/TIA 942, która jest sercem każdej innowacji. Dzięki serwerowni firmy mogą przechowywać u nas swoje ściśle tajne dane, wykorzystać ją do prowadzenia bardzo zaawansowanych obliczeń matematycznych – tłumaczy.

– Obecność serwerowni powodowała, że współpracę przy wdrażaniu rozwiązań z zakresu przemysłu Industry 4.0 podjęły z PNT takie firmy jak DANONE czy ifm Ecolink.

Jaka jest przyszłość opolskich startupów?

– Uważam, że automatyka, robotyka i przemysł 4.0 dalej będą czołowymi branżami wiodących startupów w regionie. Spodziewam się, większej ilości startupów, które skupią się na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligenci – przewiduje.

Startup Mixer. Pochwal się pomysłem na biznes

To wydarzenie, które PNT organizuje średnio co kwartał. Jest miejscem spotkania młodych przedsiębiorców, a także wieloletnich praktyków. Podczas imprezy Starup Mixer pomysłodawcy nowych technologii omawiają swoją propozycję na forum. Spotkaniu towarzyszy dyskusja.

Dotąd PNT zorganizował 39 edycji tego wydarzenia, na które wstęp jest wolny. Kolejne już na początku marca. Zapisy przez stronę www.pnt.opole.pl.

CZYTAJ: 37. Startup Mixer w NCPP. Pochwalili się pomysłami na biznes [WIDEO]

Co stymuluje rozwój startupów w Polsce?

Ponad 50 procent startupów przyznało, że największy wpływ na ich rozwój miał mentoring. Wysoko zostały ocenione również spotkania środowisk startupowych oraz programy akceleracyjne, które zostały pozytywnie ocenione przez odpowiednio 40 i 30 procent respondentów.

– Tym bardziej cieszy nas fakt, że już kolejny rok programy akceleracyjne są jednym z najczęściej wskazywanych sposobów na podniesienie kompetencji oraz umiejętności wśród założycieli startupów – komentuje Michał Różycki, zastępca prezesa PARP, partnera raportu.

– Ogromną wartością programów akceleracyjnych uruchomionych przez PARP jest możliwość przetestowania swojego rozwiązania przy wykorzystaniu zasobów średniej lub dużej firmy, a w przypadku sukcesu – pozyskanie partnera korporacyjnego. Poza współpracą z potencjalnymi partnerami biznesowymi, program akceleracyjny skonstruowany przez PARP, to także mentorzy,  specjalistyczne usługi doradcze i wiele więcej.

Startupy a współpraca z korporacjami

Z roku na rok, coraz lepiej oceniana jest także współpraca z korporacjami. 38 procent startupów zadeklarowało, że w ramach swojej działalności nawiązało takie relacje biznesowe. Jednocześnie aż 71 procent oceniło współpracę jako dobrą lub bardzo dobrą.

Jak również wynika z raportu, współpraca na linii korporacja – startup nie zawsze sprowadza się do przejęcia udziałów i technologii przez rynkowych gigantów.

W stosunku do 21 procent startupów korporacje pozostają strategicznym klientem, natomiast 12 procent korzysta ze wsparcia korporacji przy promocji produktów. W przypadku 10 procent podmiotów, współpraca opiera się na wspólnych projektach marketingowych i PR-owych.

– Polskie startupy mają potencjał, niektóre z nich już podbijają rynki zagraniczne. Jednak przed nami jeszcze długa droga, zanim będziemy mogli z całą pewnością mówić o polskich podmiotach gospodarki cyfrowej jako tygrysach gotowych wkroczyć  na międzynarodowe wody –  mówi Sebastian Perczak, dyrektor zarządzający, Pion Bankowości Przedsiębiorstw, Citi Handlowy.

– Wiele wskazuje na to, że rok 2019 okaże się rokiem rekordowym z punktu widzenia kapitału pozyskiwanego oraz inwestowanego przez polską branżę startupową. Przełamana zostanie granica 1 miliarda złotych, a przykłady tegorocznych, największych rund inwestycyjnych pokazują jasno, że polski rynek awansuje do wyższej ligi – podkreśla Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Startup Poland.

Partnerami tegorocznej edycji raportu są: PARP, PKN ORLEN, Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, Google, Hubhub oraz Sotrender.

Szczegółowe wyniki ogólnopolskiego raportu Fundacji Startup Poland znajdziesz TUTAJ

Startupy w Opolskiem. Prym wiodą automatyka, robotyka i przemysł 4.0 [ANALIZA]

Raport Polskie Startupy 2019 przedstawiono na początku grudnia podczas podczas konferencji Impact Fintech’19 w Katowicach. / fot. mat. prasowe

Fot. PNT w Opolu

 

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.