Wyzwania oraz trudności jakim musieli stawić czoła przedsiębiorcy w czasach globalnej pandemii  stały się  tematem przewodnim Stołu Gospodarczego, który od wielu lat inicjowany jest przez Konsulat Niemiec w Opolu.

Spotkanie w ramach Wirtschaft Stammtisch, czyli  Stół Gospodarczy odbył się późnym popołudniem 21 października w Pietni koło Krapkowic. Na spotkanie przybyli między innymi: poseł Ryszard Galla, wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, Tomasz Hanzel – Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarski, Bożena Kalecińska – Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, Kazimierz Łukawiecki – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krapkowicach, Artur Kapuścik – Dyrektor Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu, Józef Swaczyna – Przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele blisko stu podmiotów gospodarczych zarówno z kapitałem rodzimym jak i zagranicznym.

Stół Gospodarczy pomostem pomiędzy samorządami a inwestorami, odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Konsulat Niemiec w Opolu

Konsul Birgit Fisel-Rösle

Spotkaniu przewodniczyła pani Konsul Birgit Fisel-Rösle, która witając przybyłych gości podkreśliła trudną sytuację pandemiczną z jaką mierzy się obecnie świat.

W kolejnych odsłonach spotkania, nad przebiegiem którego czuwał Leonard Malcharczyk, głos zabierali zaproszeni goście nawiązując m.in. do ogromnej roli samorządów oraz trudności z jakimi przyjdzie im się zmierzyć w perspektywie nowego prawa „Polski Ład”. Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, Tomasz Hanzel wspomniał o projektach inwestycyjnych oraz o zainteresowaniu opolszczyzną głównie przedsiębiorców reprezentujących  firmy z branż automotive, budowlanej czy  usług okołobiznesowych. Poinformował także o możliwości pozyskania nowych środków finansowych na wprowadzenie innowacji.

Poruszono także kwestię zatrudniania cudzoziemców oraz  trudności z jakimi w tym temacie muszą mierzyć się właściele firm. Jak podkreśliła Bożena Kalecińska-jest propozycja zmian w ustawie o cudzoziemcach, która ma nieść za sobą uproszczenie obecnie obowiązujących procedur. Jednocześnie zadeklarowała pomoc dla przedsiębiorców, którzy noszą się z zamiarem zatrudniania obcokrajowców.

Ponadto pochylono się na obecnym stanem pandemii w regionie i w kraju, oraz jej wpływu na kształt przepisów liberalizujących świadczenie pracy.

Głos zabrali także przedsiębiorcy którzy dostrzegają trudności w pozyskiwaniu pracowników, wzrost kosztów pracodawców.

Przedsięwzięcie organizowane od kilkunastu  lat przez Konsulat Niemiec w Opolu, jest niebywałą inicjatywą pozwalającą na budowanie relacji pomiędzy samorządami,  inwestorami, przedsiębiorcami oraz potencjalnymi pracownikami. Stół Gospodarczy jest platformą, która  łączy samorządy z biznesem co jest lukratywną formą obopólnej  współpracy.

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Redaktor w Opowiecie.info. Niepoprawna optymistka podzielająca słowa Stanisława Lema "Bądź dobrej myśli, bo po co być złej".