Antoni Wit powróci do Filharmonii Opolskiej w piątek (25 października). Uznany polski dyrygent wystąpi w ramach cyklu Strefa Gwiazd, prezentując muzykę kompozytorów francuskich.

Ułożone w kolejności chronologicznej kompozycje twórców francuskich – mimo iż pochodzące z tego samego kręgu kulturowego – reprezentują bardzo zróżnicowaną stylistykę.

Danse Macabre to krótki i widowiskowy poemat symfoniczny. Zupełnie inny charakter ma Pelléas et Mélisande, suita sporządzona z muzyki stworzonej jako ilustracja dźwiękowa do spektaklu dramatycznego Maurica Maeterlincka. Dzieło laureata literackiej Nagrody Nobla z roku 1911 opowiada o pięknej, ale pogrążonej w nieuleczalnej melancholii dziewczynie. 

Natomiast Danse Macabre to alegoryczny korowód taneczny pod wodzą upiornych kościotrupów, ukazujący ludzi równych sobie w obliczu spraw ostatecznych – niezależnie od majętności czy pochodzenia. Saint-Saëns grzechotanie i klekot trupich kości zilustrował dźwiękiem instrumentu perkusyjnego – ksylofonu.

Ciekawe również, że przed każdym koncertem orkiestra stroi instrumenty, ale na potrzeby tej kompozycji koncertmistrz musi swoje skrzypce specjalnie… rozstroić, aby uzyskać między dwoma strunami diabelski interwał, czyli tryton.

Na scenie zaprezentuje się maestro Antoni Wit, legenda polskiej sceny muzycznej – dyrygent, kompozytor i prawnik, a także profesor dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncert pod batutą mistrza rozpocznie się o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej.

W programie:
Camille Saint-Saëns – Danse Macabre op. 40 (7′)
Gabriel Fauré – Suita Pelléas et Mélisande op. 80 (20′)
Albert Roussel – Bacchus et Ariane op. 43 (36′)

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Antoni Wit – dyrygent

Ostatnie bilety dostępne w kasie i na stronie www.filharmonia.opole.pl.

Fot. MG/Filharmonia Opolska

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.