Maturzyści z całego kraju bawili się podczas studniówek. Na przełomie stycznia i lutego ostatnią wielką imprezę przed egzaminem dojrzałości przeżyli między innymi abiturienci z Opolszczyzny.

Polonez do muzyki Wojciecha Kilara, przemówienia, podziękowania, wspólne biesiadowanie i zabawa do późnej nocy to od lat domena polskich studniówek.

W tym roku uczestniczyli w nich po raz drugi maturzyści z czteroletnich liceów i po raz pierwszy maturzyści z pięcioletnich techników. Oba typy szkół to efekty niedawnej reformy edukacji, która wprowadziła też ośmioletnie podstawówki.

– Studniówka jest wspaniała, czekałem na nią już od dawna. Szczególnie podobała mi się zabawa przy muzyce, przyjemną i dostojną chwilą był też polonez – mówi Mateusz, maturzysta z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim. – To moja ostatnia duża impreza przed maturą, dziś czas na zabawę, ale zaraz rozpocznie się ostatnia prosta przedmaturalnych przygotowań.

Matura później niż zwykle

Standardowo egzamin dojrzałości powinien rozpoczynać się 4 maja, czyli w pierwszy dzień po majówce. Tym razem długi weekend potrwa jednak do 5 maja, a matura od 7 do 25 maja. Termin dodatkowy to z kolei 3-17 czerwca, ogłoszenie wyników – 9 lipca, a poprawki – 20 i 21 sierpnia.

Absolwenci szkół średnich będą przystępować na matury w formule 2015 i 2023 – w zależności od tego, w jakiej podstawie programowej ukończyli szkołę. Z formułą 2023 mierzy się będą absolwenci czteroletnich liceów, pięcioletnich techników i szkół branżowych II stopnia.

Kto zda egzaminy?

W obu formułach różnić się będą tylko typy zadań w arkuszach. Niezależnie od formuły każdy abiturient będzie musiał bowiem zdać na co najmniej 30% egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym oraz egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego. Wymagane będzie też przystąpienie do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, bez względu na jego wynik.


Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.