– Rozbiliśmy bank – twierdzą. – Dzięki zaufaniu i wsparciu mieszkańców regionu, nasza lista zdobyła znaczną liczbę głosów – 53 338, co pozwoli nam na skuteczne reprezentowanie interesów naszego regionu w przyszłej kadencji na każdym szczeblu samorządu terytorialnego.

– Godnym odnotowania jest fakt, że jesteśmy trzecią siłą polityczną w regionie i jedyną w skali Polski, niepartyjną organizacją posiadającą radnych sejmikowych – uważa Łukasz Jastrzębski, przewodniczący Śląskich samorządowców. – To potwierdza wysoką zdolność koalicyjną, stabilność i kompetencję naszych kandydatów.

– Nasz start  z owym projektem był przedsięwzięciem arcytrudnym  w rzeczywistości politycznej, w której dominują tematy centralne – przekonywał Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej. – jesteśmy najprawdopodobniej jedynym regionem, w którym przeszedł do sejmiku komitet regionalny, który nie ma swojej centrali w Warszawie.

Nowa otwarta formuła całkowicie bezpartyjnego i regionalnego komitetu wyborczego pozwoliła utrzymać ilość radnych sejmiku dotychczasowego komitetu Mniejszości Niemieckiej, której Radni Sejmiku Województwa Opolskiego wystartowali w ramach KWW Śląscy Samorządowcy. Wybrani kandydaci w każdym z okręgów otrzymali bardzo mocny mandat od swoich społeczności lokalnych. To dobitnie pokazuje, że zmiana była potrzebna i pożądana przez wyborców. Cieszy również fakt, że udało nam się połączyć wszystkich, którym regionalizm i wielokulturowość jest bliska niezależnie od pochodzenia. Pokazują to historyczne wyniki komitetu w takich gminach jak Tułowice czy Biała.

Rafał Bartek tłumaczy słabą frekwencje w wyborach małą sprawczością samorządów.  – Należy do tego problemu podejść poważnie – uważa.

– To efekt prowadzonej przez PiS centralizacji – dodaje Ryszard Galla.

– Nasza kampania była merytoryczna – przekonywała Zuzanna Donath-Kasiura i dziękowała za zaufanie. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni każdemu mieszkańcowi, który oddał swój głos na naszą listę. Wasze zaangażowanie, wsparcie i zaufanie są dla nas niezwykle ważne. Będziemy nadal ciężko pracować, aby spełnić pokładane w nas nadzieje i kontynuować naszą misję budowania lepszego Śląska dla wszystkich jego mieszkańców. Sukces ten nie byłby możliwy bez wysiłku i zaangażowania całego naszego zespołu, wolontariuszy, oraz wszystkich, którzy przyczynili się do naszej kampanii.

Za głosy oddane na Śląskich Samorządowców dziękowała także Edyta Gola. – Dziękujemy również wszystkim kandydatom za uczciwą rywalizację. Raz jeszcze serdecznie dziękujemy za każdy oddany głos oraz zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Łukasz Jastrzębski zapewnia, że Śląscy Samorządowcy to projekt długofalowy. – Nie zniknie zaraz po wyborach – mówi. – Tym bardziej, że okazało się że dzięki niemu można osiągnąć sukces.

Sejmik:
Okręg nr 1 miasto Opole i powiat opolski: Rafał Bartek i Ryszard Galla
Okręg nr 3 powiaty kędzierzyńsko-kozielski i strzelecki: Roman Kolek i Edyta Gola
Okręg nr 4 powiaty głubczycki, krapkowicki i prudnicki: Zuzanna Donath-Kasiura

Wybrani wójtowie / burmistrzowie:
Gmina Cisek, Rajmund Frischko
Gmina Polska Cerekiew, Piotr Kanzy
Gmina Reńska Wieś, Tomasz Kandziora
Gmina Izbicko, Marzena Baksik
Gmina Jemielnica, Marcin Wycisło
Gmina Kolonowskie, Norbert Koston
Gmina Leśnica, Łukasz Jastrzembski
Gmina Ujazd, Hubert Ibrom
Gmina Chrząstowice, Florian Ciecior
Gmina Murów, Golenia Michał
Gmina Radłów, Kierat Włodzimierz
Gmina Zębowice, Swoboda Patryk

2 Tura:

Gmina Strzelce Opolskie – Henryk Rudner
Gmina Biała – Damian Tarnowski

Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
Okręg nr 1: Józef Gisman
Okręg nr 2: Tomasz Scheller
Okręg nr 3: Marian Wojciechowski, Fryderyk Trautberg
Okręg nr 4: Danuta Wróbel, Aneta Langer

Powiat Krapkowicki
Okręg nr 1 Arnold Donitza
Okręg nr 2 Krystian Komander
Okręg nr 3 Karolina Trela
Okręg nr 4 Joachim Kamrad

Powiat Oleski
Okręg nr 2 Roland Fabianek, Sylwia Kus, Jacek Wróbel
Okręg nr 3 Barbara Kaczmarczyk
Okręg nr 4 Damian Hutsch

Powiat Opolski
Okręg nr 1 Jacek Sulikowski
Okręg nr 2 Antoni Gryc
Okręg nr 3 Krzysztof Wysdak, Krystian Cichos
Okręg nr 4 Stefan Warzecha
Okręg nr 5 Henryk Lakwa, Aleksandra Czech
Okręg nr 6 Joachim Świerc, Dariusz Segiet

Powiat Prudnicki
Okręg nr 2 Józef Janeczko
Okręg nr 3 Janusz Siano, Joachim Kosz

Powiat Strzelecki
Okręg nr 1 Waldemar Gaida, Roman Pytel, Justyna Mientus
Okręg nr 2 Ryszard Nocoń, Konrad Wacławczyk
Okręg nr 3 Joachim Szostok
Okręg nr 4 Waldemar Bednarek, Tadeusz Kauch, Sandra Szopa

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.