We wtorek (15 marca), po dwuletniej przerwie, odbył się kolejny Wojewódzki Turniej Recytatorski „O Buławę Hetmańską” w Byczynie. W turnieju uczestniczyli czwartoklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach: Wiktoria Lempik, Laura Matyschok oraz Leon Langosz i Jakub Romanowski.

Impreza od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z województwa opolskiego, a organizowana jest z racji upamiętnienia Bitwy pod Byczyną, stoczonej 24 stycznia 1588 roku. Gospodarzem turnieju jest Ośrodek Kultury w Byczynie, natomiast współorganizatorami Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Gmina Byczyna. Główne założenia konkursu to upowszechnianie twórczości poetów śląskich oraz utworów poetyckich nawiązujących tematyką do Śląska.

Impreza odbywa się w trzech kategoriach wiekowych: uczniów szkół podstawowych klas IV-VI oraz klas VII-VIII i młodzieży szkół średnich. W tym roku Jury po wysłuchaniu blisko czterdziestu mówców postanowiło przyznać I, II i III miejsca w każdym przedziale wiekowym. Do łubniańskich uczniów trafiły aż dwie nagrody w kategorii klas IV-VI: I miejsce zajął Leon Langosz, a III miejsce zdobyła Laura Matyschok. Leon przedstawił wiersz Mariana Kosińskiego „Zając i niedźwiedź”, natomiast Laura utwór Aleksandry Niemkiewicz „O Paskudku”.

Warto nadmienić, że uczestnicy powyższego turnieju Leon Langosz oraz Jakub Romanowski w tym roku szkolnym zostali już laureatami innych konkursów recytatorskich, otrzymując w październiku 2021 roku, równorzędne Wyróżnienia, w powiatowym konkursie recytatorskim wierszy Agnieszki Osieckiej, pod patronatem Starosty Opolskiego oraz Burmistrza Niemodlina, organizowanym przez Ośrodek Kultury w Niemodlinie, a następnie w listopadzie 2021 roku zdobyli kolejne równorzędne Wyróżnienia w Wojewódzkim Konkursie Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides et Patria” im. ks. ppłk. Zbigniewa Stefaniaka, organizowanym przez Klub Wojskowy 1. Brzeskiego Pułku Saperów w Brzegu, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego.

Uczniowie do występów w wyżej wymienionych konkursach przygotowywali się pod opieką pani Jolanty Begińskiej, nauczycielki języka polskiego.

Inf.  Jolanta Begińska

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie