Ponad pięciuset wiernych uczestniczyło w niedzielnej sumie za parafian z okazji odpustu św. Jadwigi w Chróścicach. Nie brakło wspólnej modlitwy i poruszającego kazania.

Odpust może być udzielany przez Kościół w różnych formach, zarówno jako ogólny dar dla wszystkich wiernych, jak i jako indywidualne błogosławieństwo dla osób, które spełniają określone warunki. Jest to też okazja, by wspólnie spędzić czas z rodziną.

Mówił o tym goszczący podczas uroczystości goszczący ksiądz:

– Podobnie jak św. Jadwiga powinniśmy pielęgnować ognisko domowe. Jest ono bardzo ważne w kontekście naszych relacji z innymi domownikami. Jadwiga, choć straciła aż szóstkę swoich dzieci, kochała je po równo, a po ich śmierci nie załamała się, tylko dalej działała. My także powinniśmy w ten sposób przełamywać wszelkie trudności.

Chróścicki odpust to także stragany, przy których można kupować zabawki, ozdoby czy ciasta i inne smakołyki. Można przy nich postać, porozmawiać i jednocześnie się integrować, bo każde wydarzenie jest ku temu okazją.

Samo wydarzenie rozpoczęło się już w sobotę o 17:00 uroczystymi nieszporami oraz mszą świętą w intencji kobiet. W niedzielę przed sumą odbywającą się o 11:00 można było uczestniczyć w mszach o 7:00 i 9:00. Tego dnia odbył się również różaniec prowadzony przez młodzież.

Poniedziałek natomiast przyniesie dwie msze: poranną o 9:00 i wieczorną o 18:00, po której odbędzie się procesja na cmentarz.

Kim była święta Jadwiga?

To równie ważne pytanie w kontekście uroczystości. Święta Jadwiga Bawarska, żyjąca w XII wieku, była księżniczką bawarską i żoną króla Polski – Władysława I Łokietka. Zasłynęła jako królowa Polski swoją pobożnością i działalnością charytatywną, wspierając biednych i chorych. Jej postać jest ważnym elementem historii Polski i historii Kościoła Katolickiego.

Święta Jadwiga Bawarska była wyjątkową postacią zarówno w kontekście swojego czasu, jak i w historii Polski. Jako królowa, miała duży wpływ na sprawy państwowe i kulturowe, wspierając rozwój sztuki i nauki. Po swojej śmierci w 1243 roku została wyniesiona na ołtarze i uznana za świętą przez Kościół katolicki. Jej życie jest nadal źródłem inspiracji dla wielu wiernych.

fot. Robert Malcharczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze