PiS wygrało wybory – wynika z sondażu exit poll IPSOS dla TVN, Polsat i TVP z wynikiem 36,8 %.  Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska – 31,6% Trzecia Droga – 13%, Nowa Lewica – 8,6% i Konfederacja – 6,2%.W ten sposób opozycja, czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica uzyskały 248 mandatów. PiS ma ich jedynie 200, a Konfederacja  12.

A na Orlenie:

Szczęśliwej Polski najwyższy już czas!

Tymczasem w biurze Koalicji Obywatelskiej radość.

Znacznie lepszą dla opozycji prognozę przedstawia Ogólnopolska Grupa Badawcza:

Prawo i Sprawiedliwość – 33,5 proc.
Koalicja Obywatelska – 31,4 proc.
Trzecia Droga – 13,9 proc.
Nowa Lewica – 9,8 proc.
Konfederacja – 7,7 proc.
Bezpartyjni Samorządowcy – 2,2 proc.
Polska Jest Jedna – 1,3 proc.
Inne komitety – 0,2 proc.

Podział mandatów:

Prawo i Sprawiedliwość – 178
Koalicja Obywatelska – 155
Trzecia Droga – 63
Nowa Lewica – 38
Konfederacja – 25

Nie wiadomo co z mandatem dla Mniejszości Niemieckiej.

Nie znamy także wyników wyborów do senatu. Demokratyczna opozycja postawiła na wspólny blok (wystawiała tylko jednego kandydata w okręgu) i liczy na solidną wygraną, nawet 65 miejsc.

Na Opolszczyźnie PiS przegrało z Koalicją Obywatelską 30 : 37, 2%.

W województwie opolskim wybory wygrała Koalicja Obywatelska z wynikiem 37,2 5. Na drugim miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość – 30%. Trzecie miejsce to Trzecia Droga  12,8%. I kolejne: Nowa Lewica – 8,6 % , Konfederacja – 5,6 %, Mniejszość Niemiecka – 3,2%., Bezpartyjni Samorządowcy – 1,6%.

W poniedziałek, prawdopodobnie około godz. 11, poznamy wyniki sondażu late poll (również IPSOS). Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych zostaną ogłoszone najpóźniej we wtorek (17 października), w godzinach przedpołudniowych.

Frekwencja (według exit poll) – 72,9 proc.

Szef Koalicji Obywatelskiej na Opolszczyźnie Andrzej Buła nie kryje zadowolenia, mając jednak w domyśle drogę, która trzeba będzie przejść w najbliższych miesiącach.

Pisowskie referendum – co było do przewidzenia, jest nieważne.  Już dawno unieważnił je Donald Tusk 🙂

Tymczasem Kaczyński się odgraża: Przed nami jeszcze dni walki i napięć, ale finał będzie naszym zwycięstwem.

Będziemy pilnie śledzić rozwój wypadków. Pamiętamy, że powiedział kiedyś „Nikt nam nie wmówi, że czarne jest czarne a białe – białe”.

A Morawiecki uparcie w TVP :”Taka jest tradycja, że prezydent powierza misję utworzenia rządu partii z najwyższym wynikiem. My będziemy tworzyć stabilny rząd, który będzie potrafił przeprowadzić Polskę poprzez różne przeciwności”.

Szczęśliwej Polski najwyższy już czas!

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.