„Świat mojej wyobraźni” – to tytuł wernisażu prac Agnieszki Chojnowskiej, który odbył się w środę (7 czerwca) w holu Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Artystka zaprezentowała swoje prace, opowiedziała o pasji do malarstwa i twórczych inspiracjach.

Agnieszka Chojnowska malarstwem zajmuje się przez prawie połowę swojego życia. Obrazy tworzy techniką akrylową. Jednak jej dziedziny sztuki to także rzeźbiarstwo, tworzenie biżuterii ceramicznej czy fotografia. Agnieszka Chojnowska uważa, że każdy ocenia obraz przez pryzmat własnych doświadczeń. Nie ma więc jednej słusznej możliwości interpretacji sztuki.

– Aby powstał obraz, musi pojawić się to „coś”. Nazwałabym to „kłębkiem”. Siadam i zaczynam ten „kłębek” przelewać na płótno – mówiła Agnieszka Chojnowska, artystka. – Później z niego powstaje często najpierw tło, bo wiem już wtedy, czy to tło będzie jasne czy ciemne, czy będzie ono elementem jakiegoś krajobrazu, czy może posłuży jako dopełnienie do obrazu postaci. Pomysł rodzi się w głowie i pojawia się taki moment, że muszę zacząć malować. Ta stworzona idea musi ze mnie wyjść. 

@opowiecie.info ,,Świat mojej wyobraźni” – to tytuł wernisażu prac Agnieszki Chojnowskiej, który odbył się 7 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Artystka zaprezentowała swoje obrazy, opowiedziała o pasji do malarstwa i twórczych inspiracjach. 🎨🖌️ #malarstwo #wernisaz #wystawa #exibition #obrazy #pictures #hobby @Gminny Ośrodek Kultury Dobrzeń ♬ Experienced Exhibition – DJ BAI

Podczas oglądania obrazów przybyli na wystawę mieli okazję, by zadać artystce pytania np. dotyczące jej twórczości, inspiracji do malowania czy rozwijania swojej pasji. Wśród nich, pojawiło się pytanie o emocje i uczucia, które towarzyszą podczas malowania.

– Kiedy człowiek jest szczęśliwy, to woli iść na spacer, do lasu albo spotkać się z innymi ludźmi. Natomiast, jeśli jest ponura deszczowa pogoda, na dworze brakuje kolorów, to wtedy obrazy mogą być substytutem tego, czego nie mamy – opowiadała Agnieszka Chojnowska. – Na przykład to właśnie zimną malowałam obrazy w jesiennych kolorach. Z kolei jesienią tworzyłam prace czarno-białe. Być może wtedy miałam potrzebę stonowania kolorów, bo jesiennej aury mogłam doświadczać na co dzień.

Artystka więc nie zawsze inspiracje do tworzenia obrazów czerpie z otoczenia, lecz często z tego, co pochodzi z jej wnętrza – Nie inspiruję się obrazami innych artystów, bo nawet jeśli jakaś praca mi się spodobała, to gdy próbowałam ją odwzorować, nigdy nie wychodziła taka sama. Wszystko, co maluję, jest moją własną koncepcją, inspirowaną jakimś przeżyciem czy doświadczeniem w życiu – zaznaczała artystka.

Prace Agnieszki Chojnowskiej można było oglądać już m.in.: w Opolu, Krakowie, Gogolinie, Tarnowie Opolskim Raszowej czy Przyworach. Teraz przyszła pora na pokazanie swoich prac w Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.