Młodzież gimnazjalna i licealna działająca w Kole Młodych Aktywistów skupiła się w roku szkolnym 2016/17 na edukacji prawnej. Uczniowie brali udział w licznych konkursach i organizowali szereg działań z tym związanych.

Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim (gimnazjum oraz liceum)  daje możliwości rozwoju uczniów w wielu kierunkach. Co roku Koło Młodych Aktywistów organizuje pod różnymi tematami liczne przedsięwzięcia społeczne. Mijający rok szkolny skupiał się wokół różnorodnych aspektów edukacji prawnej.

Pierwsze efekty było już widać w tym roku. Finalistą etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie został Marcin Bawołek, który odebrał nagrodę w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Natomiast Karolina Kasperek została Finalistką XVI Wojewódzkiego Konkursu „Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym”. Finał odbył się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego.

Uczniowie chętnie biorą udział w takich testach. Uczennice liceum zmierzyły się w Konkursie Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. W projekcie Giodo „Twoje dane – Twoja sprawa” wzięły udział uczennice gimnazjum. Skupiły się one na ochronie danych osobowych na portalach społecznościowych.

Szkoła objęta była projektem „Samorządni na wiosnę”. Poruszał on kwestie związane z prawem samorządowym oraz kompetencjami samorządów. Gimnazjaliści czynnie włączyli się w akcję „Będziesz świadkiem w sądzie”. Natomiast licealiści w ramach pajdokracji przeprowadzili dla swoich rówieśników zajęcia z prawa konstytucyjnego.

Na lekcjach wiedzy i społeczeństwa młodzież zapoznawała się z publikacjami Anny Marii Wesołowskiej „Bezpieczeństwo młodzieży w szkole”, a także „Przychodzi uczeń do prawnika” czy „Lex bez łez”.

Działaczom koła na tyle podobały się działania prowadzone przez cały rok, że wyrazili przed wakacjami chęć utworzenia w szkole Kącika Prawnego. Prace nad jego powstaniem wciąż trwają. Ale najprawdopodobniej będzie on miał formę bloga.

Koło Młodych Aktywistów  obchodzi w tym roku swój jubileusz. Istnieje już od dekady. Młodzież w swoich działaniach wspiera nauczycielka wiedzy o społeczeństwie Ewa Gonciarska-Klimkowicz. Koło posiada także własny blog. Można w nim obejrzeć jego dotychczasowe działania i osiągnięcia.

https://kolomlodychaktywistow.blogspot.com/

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie