Trasa ok. 80 km.
Stopień trudności: 4/10. Trasa niezbyt trudna, wiedzie głównie drogami leśnymi.
Czas przejażdżki: 6-7 godzin (+2 godziny na zwiedzanie).
Opole- Chmielowice- Osiny- Komprachcice- Ochodze- las – Przechód- Sowin- Łambinowice- Goszczowice- Ligota Tułowicka- Skarbiszowice- Szydłów- Ochodze- Komprachcice- Osiny- Chmielowice- Opole
Główną drogą docieramy do miejscowości Ochodze. Tam skręcamy w prawo w ul. Myśliwską i po lewej stronie widzimy drewniany kościół z 1702 roku, który został przeniesiony z Komprachcic. W jego wnętrzu możemy podziwiać krucyfiks z XVI wieku (na belce tęczowej), główny ołtarz barokowy z XVIII wieku oraz ambona i chrzcielnica z XVIII wieku. Jedziemy dalej prosto. Po chwili kończy się wspomniana ul. Myśliwska a my skręcamy w lewo w ul. Osiedle. Uwaga ulica ta wiedzie w trzy strony: w prawo. Lewo i prosto. Tak jakoś dziwnie. My musimy jechać w lewo! Dojeżdżamy nią pod sam las. Jeśli po lewej stronie zobaczymy leśniczówkę, będzie to oznaczać, że wybraliśmy właściwą drogę. Asfaltowa droga tutaj się kończy i zaczyna droga szutrowa. Ale nie martwcie się, jest ona szeroka i przejezdna. Jedziemy nią cały czas prosto. Mijamy autostradę A4, potem mijamy gospodarstwo leśne Dębowiec i trafiamy na skrzyżowanie, przy którym rośnie ogromnych rozmiarów dąb. Mówią na niego Dąb Hubert. Zwykle w tym miejscu rowerzyści robią sobie postój.
Droga w lewo prowadzi na Szydłów, w prawo na Prószków a my jedziemy prosto. Tuż przy wyjeździe z lasu, po lewej stronie znajduje się wiata z ławkami, gdzie można przysiąść i odpocząć przed dalszą trasą. Znajdujemy się w Przechodzie.
W wiosce można obejrzeć zabytkowy dawny młyn oraz Izbę Regionalną, która znajduje się w szkole. Po dotarciu do głównej drogi, skręcamy w prawo. Tutaj widoczny jest zielony szlak rowerowy, który poprowadzi nas do Sowina. Mijamy przejazd kolejowy i docieramy do głównej drogi. Jedziemy prosto.
Wkraczamy na teren dawnego cmentarza jenieckiego.
Po obejrzeniu nagrobków wracamy na główną drogę i jedziemy w prawo. Docieramy do Muzeum Jeńców Wojennych, które koniecznie należy zwiedzić. Wstęp jest bezpłatny. Można też, po uprzednim zgłoszeniu, zwiedzać z przewodnikiem, wówczas pobierana jest opłata 6-10 zł. (w zależności od ilości osób). Można również podjechać samochodem lub pociągiem a na miejscu wypożyczyć rower za 3 zł. Muzeum w weekendy i święta czynne jest od 10.00 do 17.00.
My przyjechaliśmy na własnych rowerach, więc po zwiedzeniu Muzeum, jedziemy w prawo tak jak prowadzi zielony szlak rowerowy. Po prawej stronie znajduje się symboliczny cmentarz i Pomnik Ofiar Obozu Pracy. Jedziemy dalej prosto. Po około kilometrze po lewej stronie wyłania się ceglany mur. Jest to pozostałość dawnej strzelnicy pruskiej. My jedziemy dalej prosto. Po lewej stronie znajdują się pozostałości obozu jenieckiego Stalag VIII.
Warto wcześniej umówić się z przewodnikiem, aby podjechał i nam otworzył część muzealną. Można tu zobaczyć między innymi zrekonstruowany barak obozowy wraz z pryczami. Robią spore wrażenie swoja surowością.
Za obozem znajduje się Pomnik Powstańców Warszawskich.
A my skręcamy w lewo i docieramy do parkingu, przy którym widać Cmentarz Jeńców Wojennych wraz z Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych.
Tu kończy się nasza wyprawa. Możemy albo pojechać dalej do głównej drogi i stamtąd pojechać w lewo do Łambinowic lub wrócić lasem tą samą drogą. W Łambinowicach jedziemy główną drogą do Tułowic (przez Goszczowice i Ligotę Tułowicką). W Tułowicach skręcamy w prawo do Skarbiszowic a następnie cały czas prosto do Szydłowa. Tam będziemy mieć ulgę dla nóg bo droga prowadzi z górki. Uważajmy na dzieci bo potrafią wybiec niespodziewanie na środek drogi!
Z Szydłowa asfaltowa droga prowadzi przez las aż do samych Ochódz. Jest to nowa droga, która została niedawno oddana do użytku. Równiutka, aż milo się nią jedzie. W weekendy jest na niej niewielki ruch ale i tak trzeba uważać bo z roku na rok, chętnych aby nią jechać przybywa.
W Ochodzach skręcamy w lewo na Komprachcice. Stamtąd cały czas jedziemy prosto aż do Chmielowic. W Chmielowicach, w zależności od tego, gdzie kto mieszka można wybrać drogę prosto (dostaniemy się nią na osiedle Dambonia- ul. Niemodlińska) albo na skrzyżowaniu skręcimy w prawo w polną drogę, która zaprowadzi nas do ul. Kwoczka w Wójtowej Wsi. Docieramy do głównej drogi (ul. Prószkowska), jedziemy prosto w ul. Odrodzenia. Tam przekraczamy drogę wojewódzką 45 i wjeżdżamy na Wyspę Bolko. Po chwili jesteśmy już w centrum Opola, omijając zakorkowane miasto.
Mariola Nagoda