W przededniu drugiej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu zaprasza na dyskusję zatytułowaną „Sztuka a wojna”. Rozmowa jest częścią prezentowanej w muzeum wystawy „Plakat przeciwko wojnie”.

Rozmowa jest częścią prezentowanej w CMJW wystawy „Plakat przeciwko wojnie”.
Wystawa zrodziła się w Lwowskim Pałacu Sztuki, które na samym początku pełnoskalowej wojny przekształciło się w punkt pomocy humanitarnej. Aby usprawnić jego funkcjonowanie przeniesiono większość eksponatów, pozostawiając jednak plakaty. Z czasem do kolekcji Lwowskiego Pałacu Sztuki dołączały kolejne, nowe plakaty, dotyczące bieżących wydarzeń w Ukrainie.
Na przestrzeni dziesięcioleci pozycja plakatu jako środka przekazu jest niezmiennie silna, a dzięki powszechności i dostępności – również skuteczna.
Na wystawie prezentowanej w CMJW w Opolu znajdziemy plakaty artystów z różnych krajów; zarówno zagrzewające do walki o niepodległość Ukrainy, jak i te wzywające do pokoju.
Wystawę można oglądać do 29 lutego. Natomiast dziś o godz. 17:00 odbędzie się wydarzenie towarzyszące ekspozycji – dyskusja „Sztuka a wojna”, podczas której Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, rozmawiać będzie z Romualdem Jeziorowskim o społecznej roli plakatu oraz roli artystów w czasach wojny.

Spotkaniu towarzyszyć będzie poezja Harrego Dudy oraz Serhija Żadana i Liny Kostenko w interpretacji Harrego Dudy i Victorii Bakasovej.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowe konsul Ukrainy w Opolu, Ireny Pordzik.

Zapraszamy na godz. 17:00 do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu (ul. Minorytów 3).
Wstęp wolny.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze