– Ciężki czas pandemiczny mocno dotyka młodych artystów i ich nauczycieli. Zajęcia on-line, poza pracowniami, odbywały się przez długie miesiące, ale daliśmy radę, mimo wielu wyrzeczeń – opowiada prof. Kazimierz Ożóg. Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego po raz czwarty zaprosił kandydatów na coroczny Dzień Otwarty.

 Już drugi rok odbywa się on głównie on-line, ale na ile to możliwe prezentowany jest budynek wydziału, i charakter studiów. Kandydaci mają też możliwość wzięcia udziału w pokazach, konkursach i szkoleniach.

– Mogą też przesłać swoje portfolio lub próbki prac, jeśli chcą poznać opinię specjalistów – niezależnie na jaką uczelnię będą kandydować. Ciąg dalszy Dnia Otwartego nastąpi bowiem 22 maja – informuje profesor.

19 kwietnia 2021 przywrócony został indywidualny dostęp studentów do pracowni artystycznych. – To bardzo ważne  i dla studentów i dla nauczycieli – mówi Ożóg. – Kształcenie młodych artystów wymaga osobistego, bezpośredniego kontaktu. Zarówno między samymi  studentami jak i z mistrzami. To są takie działania, kiedy na schodach człowiek wpada na ciekawy pomysł, kiedy jakiś dowcip rzucony na wykładzie czyni zmiany w czyimś myśleniu, inspiruje. Ten kontakt jest bardzo ważny. Wszyscy tęsknimy do tego, żeby w końcu się spotkać. I nawet taki dzień jak ten, jest znakomitą okazją, bo kilka osób tutaj jest, pracuje, kilka osób musiało zorganizować to wydarzenie. Nawet łzy w oczach się pojawiają u niektórych – przyznaje profesor.

Wydział Sztuki, zajmujący zabytkowy budynek szkoły przy ul. Wrocławskiej kształci młodych adeptów sztuk pięknych i projektowych na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – dając kompleksową znajomość technik i warsztatów twórczych. Kameralna i nowoczesna przestrzeń, niespełna 20 pracowników i 150 studentów oznaczają studia w atmosferze przyjaznej.

Rekrutacja już trwa, system rejestracji kandydatów już działa – choć finał będzie miał w lipcu. Od ubiegłego roku nie ma już tradycyjnych egzaminów wstępnych na Wydział, kandydaci przesyłają swoje portfolio – cyfrową „teczkę” z wyselekcjonowanymi pracami, dającymi możliwość wejrzenia w ich warsztat i potencjał.

Początki Wydziału Sztuki UO wiążą się z utworzeniem w 1990 roku w Nysie oddziału opolskiej WSP (wychowanie plastyczne, studia licencjackie). W 1994 roku studia te przejął Zakład Wychowania Plastycznego UO (w Instytucie Nauk Pedagogicznych na ówczesnym Wydziale Historyczno-Pedagogicznym). Decyzją Senatu Uniwersytetu Opolskiego w roku 1995 powołany został Instytut Sztuki z kierunkiem wychowanie plastyczne (studia licencjackie).
Od roku 2000/2001 Uniwersytet uruchomił jednolite studia magisterskie (nazwę kierunku zmieniono wkrótce na edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, znacząco zmienił się także program studiów). Od roku akademickiego 2006/2007 Instytut oferuje studia dwustopniowe, kończące się nadaniem tytułu zawodowego licencjata oraz magistra sztuki. Od 1 września 2017 roku dawny Instytut stał się samodzielnym wydziałem.
Konsekwentnie umacniamy naszą pozycję w strukturze Uniwersytetu Opolskiego. Rozbudowujemy pracownie artystyczne i uatrakcyjniamy tok kształcenia. Prowadzimy liczne działania na rzecz środowiska akademickiego i społeczeństwa miasta. Poszerzamy ofertę uczestnictwa młodzieży akademickiej w życiu kulturalnym Opola. Z powodzeniem współpracujemy z zawodowymi placówkami upowszechniania kultury i sztuki – lokalnymi teatrami i Galerią Sztuki Współczesnej, a także mediami. Pracownicy Wydziału są członkami rad programowych opolskich galerii, uczestniczą w obradach jury środowiskowych wystaw. Są komisarzami, aktywnymi uczestnikami, zdobywcami głównych nagród i wyróżnień „Salonu Jesiennego” – najważniejszej wystawy środowiska artystycznego Opola.
Posiadanie środowiska naukowego i kulturalnego ma pierwszorzędne znaczenie dla Opola, miasta niezbyt dużego, lecz z aspiracjami i planami dalszego rozwoju. Wśród najważniejszych instytucji dynamizujących rozwój Opola jest Uniwersytet Opolski. Wydział Sztuki ma w tym ważnym procesie także swój udział – to my wpływamy na rozwój środowisk plastycznych, aktywizujemy artystów do pracy twórczej i dydaktycznej, a przede wszystkim kształcimy magistrów sztuki w zakresie edukacji artystycznej. Przygotowujemy kadrę wykwalifikowanych nauczycieli plastyki, którzy jako artyści i animatorzy twórczych przedsięwzięć stanowią znaczący potencjał kulturotwórczy. Absolwenci naszego wydziału są nie tylko aktywnymi twórczo artystami, są także przygotowani do tego by edukować innych.

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.