Jury  przeglądu nie stopniowało nagród. Puchary otrzymali wszyscy uczestnicy. Wystąpili: Kosorowiczanki, Gryfne Dziołski i Amatorski Zespół Teatralny z Dębskiej Kuźni, Danieckie Śmatyrlołki i Dzióbki z Biestrzennika.

W jury zasiadali: Irena Zielonka, pedagog i miłośniczka folkloru, Agnieszka Okos z Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowie Opolskim i Dawid Laskowski ze Stowarzyszenie Fair Play z Krapkowic.

Było jak zapowiedziano: skubanie pierza, swaty, śląskie wesele, dożynki na wesoło i kiszenie kapusty – słowem: sceny z życia śląskiej wsi.

Dla nas najbardziej malownicze było kiszenie kapusty Dzióbków z Biestrzennika.

Najdowcipniejsze i zaangażowane w życie społeczne powiatu okazały się Kosorowiczanki.

„Przyjdźcie do Kosorowic, a stwierdzicie sami,
Że tu ludzie chodzą do góry głowami.
Żyjący tu u nas, wyrażają wolę,
Ażeby też do nas przyłączyć Opole.
(…)
Jak dobrze że mamy młodego sołtysa,
Bo interes wioski, nigdy mu nie zwisa…” – to fragment jednej z ich piosenek.

Celem przeglądu było stworzenie zespołom możliwości zaprezentowania swego dorobku, rozwijanie współpracy i wymiany doświadczeń między zespołami oraz pielęgnowanie lokalnych tradycji i przekazywanie jej wzorów dzieciom i młodzieży.

Puchary i dyplomy wręczał między innymi Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

Imprezę prowadziła, jak zwykle profesjonalna, Dominika Bassek. Patronat honorowy nad przeglądem objęły Powiat Opolski i Gmina Tarnów Opolski, a partnerami były Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Opolskim i Stowarzyszenie Fair Play z Krapkowic.

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.