Po raz pierwszy w sezonie drużyna Uni Opole wygrała ligowy mecz bez straty seta – pokonała u siebie Roleski Grupę Azoty Tarnów kolejno do 22, 15 i 22. Mecz odbył się w sobotę (18 marca) w ramach 20. kolejki Tauron Ligi.

Początek meczu to zacięta walka, w której żadna z ekip nie prowadziła więcej niż punktem, aż do wyniku 7-5 dla Uni. Później było jeszcze 8-6, ale tarnowianki odrobiły stratę i na tablicy pokazał się stan 8-8. Wtedy „Wilczyce” zanotowały 4-punktową serię, po której prowadziły 12-8. Jednak od tamtej chwili ich prowadzenie zmniejszało się, aż gościnie znów doprowadziły do remisu: 17-17. Miejscowe zdołały jednak wygrać 25-22, do czego potrzebowały dwóch piłek setowych.

Druga odsłona była tą, w której Uni dominowało nad drużyną z Małopolski najmocniej. Po kilku minutach gospodynie prowadziły już 8-3, potem 9-4, 10-5 i 11-6. Następnie ta przewaga wzrastała, aż wyniosła 10 punktów (17-7), a w szczytowym momencie 11 (22-11). Roleski Grupa Azoty Tarnów wywalczyła w tej części spotkania tylko 15 „oczek”, a Uni Opole zatriumfowało 25-15.

Kolejna partia była dla przyjezdnych setem „o życie”. Wygrana Uni oznaczałaby koniec spotkania, a triumf Roleski Grupy Azoty wydłużyłby mecz co najmniej o seta. Nic więc dziwnego, że tarnowianki rozpoczęły z wysokiego „C” i przez pewien czas prowadziły, by później gonić „Wilczyce”, nie odstępując ich na więcej niż 3 punkty.

W końcówce natomiast zremisowały (19-19), a następnie objęły prowadzenie (19-20). Chwilę przed piłką meczową było 23-22, a więc wszystko jeszcze mogło się zdarzyć. Opolanki wykorzystały jednak dwie kolejne akcje i wygrały 25-22. Dzięki temu awansowały z ostatniego 11. na drugie od końca 9. miejsce.

Możliwe, że w tym sezonie był to ostatni mecz Uni w swojej hali. Nasze siatkarki miały wystąpić w Stegu Arenie również 29 marca przeciwko Levionovii Legionowo, ale ta wycofała się z rozgrywek. Zespół Nicoli Vettoriego wciąż jednak może zagrać przed opolską publicznością w fazie play-off, w walce o czołową ósemkę. Musi jednak liczyć na korzystne rozstrzygnięcia w meczach ekip z Radomia, Tarnowa, Bydgoszczy i Wrocławia. Warunkiem jest także zwycięstwo w środowym (22 marca) wyjeździe do Bielska-Białej.

Uni Opole – Roleski Grupa Azoty Tarnów 3-0 (25-22, 25-15, 25-22)

Uni: Adamek (libero), Sieradzka (libero), Conceicao (13), Stronias (12), Pellegrino (12), Kraiduba (10), Orzyłowska (11), Makarowska-Kulej (1), Sieradzka (1). Trener: Nicola Vettori.

Tarnów: Żurawska (libero), Pawłowska (libero), Świstek (9), Mazenko (8), Marcyniuk (8), Szumera (8), Ponikowska (6), Łyczakowska (3), Mroczek (1), Szczepańska, Mroczek, Rybak. Trener: Marcin Wojtowicz.