Maciej Ferek – to ostatni sędzia, bezprawnie odsunięty od orzekania przez machinę Ziobry. Wolni Ludzie z Opola zaprotestowali dziś po raz kolejny przeciwko represjom stosowanym wobec sędziów przez obecny reżim. Mowa była także o niezawisłości sędziowskiej, w kontekście wydawanych na bieżąco wyroków w polskich sądach i o zbliżających się wyborach.

Niezawisłość sędziowska to ostatnia rzecz, która odróżnia Polskę od dyktatury

Sędzia Monika Ciemięga przekazała Wolnym Ludziom podziękowania od sędziego Macieja Ferka za wsparcie. Poinformowała jednocześnie, że sędzia Ferek  został laureatem honorowej odznaki  Iustitii. 28 marca ma się zebrać skład, który będzie podejmował dalsze decyzje w sprawie odsuniętego od orzekania sędziego.

– Ostatnie wydarzenia pokazują niezbicie, jak w praktyce wygląda odbieranie przez rządzących sędziowskiej niezawisłości – mówiła szefowa opolskiego KOD Małgorzata Besz-Janicka. – Sędzia Justyna Knobel z Sądu Rejonowego w Poznaniu jest szykanowana za uniewinnienie 32 osób protestujących w poznańskiej katedrze przeciwko drakońskiemu zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Prawie 2000 sędziów i prokuratorów broni Joanny Knobel.  To  niespotykany wcześniej gest solidarności, ale też okazja do policzenia się i sygnał dla Zbigniewa Ziobry. Prawnicy z całej Polski bronią sędzi Joanny Knobel. Szkolna koleżanka Ziobry chce ją reedukować. Na liście nazwiska, m.in. prof. Ewy Łętowskiej, Stanisława Biernata, Wojciecha Hermelińskiego oraz prof. Marka Safjana, sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W obronie sędzi Knobel oraz sędziowskiej niezawisłości stają też przedstawiciele innych zawodów prawniczych, w tym aż 224 prokuratorów, którzy podlegają Zbigniewowi Ziobrze.

Skandaliczna jest sprawa awansu  neo-sędzi, a właściwie prokurator  Agnieszki Brygidyr-Dorosz, z Sądu Okręgowego Warszawa Praga, która w politycznym procesie skazała aktywistkę Justynę Wydrzyńską za pomoc w aborcji, tego samego dnia otrzymała od Ziobry awans do Sądu Apelacyjnego.

– Jako obywatelki i obywatele, od lat protestujemy i będziemy protestować przeciwko tak haniebnym, bezprawnym praktykom rządzącej koalicji. Bo to właśnie niezawisłość sędziowska jest ostatnim elementem, który wciąż odróżnia nasze państwo od dyktatury – mówiła Besz-Janicka.

Szefowa KOD przypomniała także sprawę syna Magdaleny Filiks. – Nie robiliśmy protestów na jej prośbę , ale niezmiennie będziemy ja wspierać – zapewniła.

Mowa byłą także o zbliżających się wyborach i o sondażu obywatelskim,  przeprowadzonym na grupie 4 tysięcy osób, którego zadaniem było stwierdzić jaka konfiguracja list kandydatów zapewni zwycięstwo opozycji. Wyniki tego sondażu maja być ogłoszone w poniedziałek

Profesjonalne badanie na czterech ponadtysięcznych próbach właśnie zostało przeprowadzone przez certyfikowaną pracownię Kantar Public.  To nie jest sondaż zamówiony przez jakąkolwiek partię i za pieniądze partii. To sondaż wymyślony i sfinansowany przez obywateli i dla obywateli. Ma dać odpowiedź na pytanie: czy uda się pokonać PiS, jeśli demokraci pójdą do wyborów z czterech list, z trzech list, dwóch lub z jednej, wspólnej?

Ten sondaż miał być z założenia obywatelską presją na demokratycznych liderów o wspólne działanie na rzecz wspólnego dobra. Poprosimy ich o komentarz. Zapytamy fachowców – w poniedziałek wieczorem w redakcji odbędzie się otwarta debata. Będziemy ją transmitować.

Jedno jest pewne, żaden z liderów opozycji nie będzie mógł już nigdy powiedzieć, że „nie wiedział”, co się stanie, czy że się „nie spodziewał”. – pisał Jarosław Kurski w Gazecie Wyborczej

Oto relacja filmowa z tego spotkania pod Sądem Okręgowym w Opolu.

 

 

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.