Niezwykle interesująco zapowiada się najbliższa premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. 18 listopada w monodramie „Tancerka” zobaczymy Barbarę Lach. Spektakl ten jest częścią projektu kierowanego do seniorów. Powstał z inspiracji opowiadaniem Olgi Tokarczuk.
„Tancerka” jest przejmującą, teatralną opowieścią o mijającym czasie, o sztuce, o miłości i o pamięci. Starsza kobieta, tancerka, wspomina swoje życie, przeżywa raz jeszcze emocje związane ze swoimi bliskimi, szczególnie z ojcem. Odnajdywanie w życiu sensu, dobra i porozumienia to dramatyczny, ale nie pozbawiony ciepła i humoru proces, który obserwujemy na scenie. Przedstawienie wpisuje się swoją problematyką w świat złożonych psychologicznych, rodzinnych i emocjonalnych relacji, a także problemu samotności, zwłaszcza osób starszych. Poprzez realizację spektaklu o takiej tematyce, a także poprzez podjęcie działań dedykowanym seniorom, OTLiA chce odpowiedzieć na obecną we współczesnym świecie potrzebę przeciwdziałania samotności, która dotyka w szczególności osoby wiekowe. Aby wesprzeć seniorów w walce z samotnością, Teatr nawiązał współpracę z opolskim MOPR-em i Centrum Informacyjno-Edukacyjnym „Senior” w Opolu, a także zaprosił wyjątkowych artystów, by działania projektowe mogły być zróżnicowane.
23 września w OTLiA odbył się w Dzień Seniora. Osoby starsze mogły wziąć udział w warsztatach muzycznych, które poprowadził Sambor Dudziński – kompozytor, muzyk, multiinstrumentalista i konstruktor instrumentów. Aktorki OTLiA, Barbara Lach i Mariola Ordak-Świątkiewicz, zaprosiły seniorów do teatralnej garderoby, w której pokazały, jak za pomocą kilku prostych tricków można przeobrazić się w teatralną postać. Każdy z seniorów mógł także w teatralnym studio nagrać dowolny tekst (wiersz, piosenkę).
Bardzo ważnym punktem Dnia Seniora był wernisaż „Listy” – wystawa animacji i projektów multimedialnych, autorstwa studentów Instytutu Sztuki UO, która powstała pod opieką artystyczną dra hab. Bartosza Posackiego i mgra Michała Misiury. Kilka miesięcy wcześniej, przy wparciu psychologów z opolskiego MOPR-u, a także pracowników Centrum Edukacyjno-Informacyjnego „Senior” w Opolu, rozesłane zostały listy do seniorów na Opolszczyźnie, żyjących samotnie. Organizatorzy prosili, by seniorzy napisali listy, których adresatami są ich rodzice. Niezwykle szczere i wzruszające wypowiedzi z jednej strony stanowiły bazę dla psychoterapeutów z MOPR-u do zdiagnozowania problemów seniorów, a z drugiej strony stały się inspiracją dla młodych artystów do stworzenia instalacji.
Sam Dzień Seniora był promowany poprzez materiały wykonane przez osoby starsze. W czasie wakacji ogłoszono konkurs, który Teatr zorganizował wraz z Centrum „Senior”. Seniorzy mieli wykonać plakat i nakręcić film promujący to wydarzenie. Plakaty można było obejrzeć w Teatrze w Dniu Seniora, zaś film promujący wyświetlany był na ekranie przy Teatrze.
Samotność to ważny problem współczesnego świata, szczególnie dotkliwy dla osób starszych. Zdaniem psychologów zajmujących się problematyką seniorów należy wspomóc ich w procesie „budowania siebie”. Teatr, podejmując takie działania, ma nadzieję na wsparcie samotnych seniorów w tym procesie. To także kolejne działanie Teatru pokazujące, że lalki są otwarte na działania skierowane do różnych grup wiekowych i współpracę z innymi instytucjami.
Podczas specjalnej konferencji prasowej, w której uczestniczyli (w kolejności zabierania głosu): Krystian Kobyłka – dyrektor OTLiA, Mariola Ordak-Świątkiewicz – reżyserka i Barbara Lach – wykonawczyni, usłyszeliśmy znacznie więcej interesujących szczegółów:
Autorem dramatu jest ceniony polski dramaturg – Artur Pałyga. Opolscy widzowie z jego twórczością spotkali się po raz pierwszy w 2013 roku – to on jest autorem tekstu do znakomitej realizacji „lalek” – spektaklu „Morrison/Śmiercisyn”, odnoszącego się do biografii Jima Morrisona i historii legendarnej grupy The Doors.
Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017 „Teatr i Taniec”.
Fot. melonik