Czwarte miejsce w województwie i 58 w kraju, na 500 klasyfikowanych, zajęło Technikum Zespołu Szkół w Ozimku To już 21. finał Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy”.
Tworząc ranking szkół technicznych uwzględniono następujące kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki z egzaminu zawodowego. Wysoki wynik osiągnięty przez informatyków ze szkoły w Ozimku jest potwierdzeniem bardzo wysokiej zdawalności na maturze i egzaminach zawodowych. Sukces ten nie byłby możliwy bez wysoko kwalifikowanych nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, zdolnych uczniów oraz doskonałej bazy dydaktycznej.
Były dyplomy, gratulacje, pamiątkowe zdjęcia, a nawet deszcz confetti na zakończenie uroczystości: tak wyglądał 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy, który odbył się 10 stycznia w kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie. Najlepszym szkołom z całej Polski gratulowała Kapituła Rankingu, rektorzy i prorektorzy uczelni, prezydenci miast, reprezentanci władz oświatowych.
Laureaci – przedstawiciele kilkudziesięciu liceów i techników – przyjechali z całej Polski. Niektórzy, jak uczniowie Technikum Informatycznego z Pucka, wyruszyli o świcie, żeby zdążyć na uroczystość. Wśród nagrodzonych były zarówno szkoły z długą rankingową historią, jak i debiutanci.
Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję – wybrać liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacji na ten temat dostarczy im pięć rankingów, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2019, Ranking Techników 2019 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2019, Ranking Maturalny Techników 2019 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2019.
W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2126 liceów ogólnokształcących i 1731 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2018 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, b. rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.