TOR i Pogoń spadły do klasy okręgowej, ale dobrzeniacy pożegnali się zwycięstwem w derbach [GALERIA]

© Tomasz Chabior

TOR Dobrzeń Wielki i Pogoń Prudnik to drużyny, które dołączyły do Victorii Chróścice i nowy sezon rozpoczną w klasie okręgowej. Pierwsi z nich na osłodę wygrali derby gminy Dobrzeń Wielki.

TOR prowadził po pierwszej połowie 2-0, a niecały kwadrans po przerwie dołożył trzecią bramkę. Wynik już w 11. min otworzył Rafał Watras, który nie zawahał się pod bramką Patryka Walkowicza i zapewnił swojej drużynie kontrolę nad meczem już od pierwszych minut. Na 0-2 tuż przed przerwą trafił natomiast Tomasz Komor. Piłkarz oddał strzał po kilkusekundowym dryblingu w polu karnym, podczas którego szukał dogodnej pozycji do oddania strzału.

Trzeciego gola dla dobrzeniaków w 59. min zdobył Denis Luptak. Kapitan wparował w pole karne przeciwników, oddał pewny strzał i TOR cieszył się z prowadzenia aż 3-0. Lecz nawet w tak dobrej sytuacji mecz wymknął mu się spod kontroli. Zaczęło się od rzutu karnego w 69. min, którego na gola zamienił Dastin Polok. Zaledwie 4 minuty później Sebastiana Grygiera pokonał także Paweł Perz.

Na nic jednak zdała się wygrana dobrzeniaków, ponieważ wszystko, co istotne, rozegrało się w Gaci i Gorzowie Wielkopolskim. FotoHigiena Gać pokonała u siebie Stilon Gorzów Wielkopolski, a MKS Kluczbork wygrał w wyjazdowym spotkaniu z Wartą Gorzów Wielkopolski. Wygrana nic mu jednak nie dała i kluczborska drużyna dołączyła do Agroplonu Głuszyna, który także kolejny sezon zagra w 4. lidze.

Wynikiem spadku aż dwóch opolskich drużyn z 3. ligi jest powiększenie się czerwonej strefy w 4. lidze. Nie spadnie z niej jedna ekipa, jak zakładało się w scenariuszu, który nie przewidywał degradacji trzecioligowców z Opolszczyzny, lecz spadną z niej aż trzy zespoły: Victoria, Pogoń i TOR.

Victoria sezon zakończy na 16. pozycji, ale walka o 14. miejsce będzie się toczyła między TOR-em a Pogonią. Dobrzeniacy w ostatniej kolejce zagrają z Małąpanwią Ozimek, a prudniczanie zmierzą się z Victorią.

Fatalna jest też sytuacja Po-Ra-Wia Większyce, które zagra baraże przeciwko Olimpii Lewin Brzeski lub LZS-owi Stary Ujazd. Nieciekawa jest też pozycja Swornicy, która obecnie zajmuje miejsce barażowe i o pozostanie w 4. lidze prawdopodobnie powalczy z jedną tych dwóch ekip. Wciąż jednak ma szanse wyprzedzić Start Namysłów (10.) i OKS Olesno (11.).

Kwestia awansu również pozostaje niewyjaśniona, choć od kilku kolejek liderem jest Polonia Głubczyce. Prowadzący w tabeli zespół przegrał w Ozimku aż 2-5, ale potknięcie zaliczyli również starowiczanie, których 3-2 ograła Polonia Nysa. W ostatniej kolejce o awans głubczyczanie powalczą w meczu z MKS-em Gogolin, a drużyna ze Starowic Dolnych w spotkaniu z Unią Krapkowice.