Twórczość studentów i wykładowców pracowni rzeźby Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego można już oglądać w kameralnej przestrzeni przy Galerii Sztuki Współczesnej. Galeria Aneks zaprasza na „Transfer przestrzeni”.

Od piątku (9 sierpnia) można już oglądać prace uznanych rzeźbiarzy, z dużym dorobkiem, a także młodego pokolenia artystów, którzy dopiero wkraczają w świat rzeźby i myślenia o przestrzeni.

Wśród nich są: prof. Marian Molenda, dr Wit Pichurski, dr Ignacy Nowodworski, a także ich studenci: Marta Balsam, Karolina Mesjasz, Klaudia Woźniak, Bartek Karwat i Denys Metelin.

– Pokazujemy prace studentów, którzy w rzeźbie świetnie się realizują. Efekty naszej pracy pedagogicznej możemy zobaczyć w anturażu GSW. Młodzi zastosowali techniki typowo klasyczne, czyli odlewy w żeliwie. A jak wiemy epoka żelaza to prawie 1500 lat p.n.e. – mówi prod. Marian Molenda.

Trudna sztuka… rzeźby

Profesor na wystawie prezentuje pracę powstałą kilka lat temu na plenerze w Dylakach, którego formuła dotyczyła dinozaurów opolskich. W jego wykonaniu to… ogon Silesaurusa wykonany w technice mieszanej (drewno palone i rzeźbione oraz pleksiglas).

– Rzeźba jest bardzo ciekawa pod względem warsztatowym, m.in. podczas przygotowania modelu. Jednak, jeśli ktoś próbuje się wypowiadać w tym wymiarze, nie wystarczy talent. Najważniejsza jest dyscyplina i praca nad sobą – radzi prof. Molenda.

Pomysłowości nie brakowało również studentom.

– Moja praca to głowa tapira z żeliwa i wisi na ścianie. Pomysł powstał spontanicznie podczas pleneru, ale wykonanie rzeźby nie jest łatwe – zastrzega Marta Balsam. – Trzeba zrobić rzeźbę ze styropianu, taką formę wkłada się w specjalny zbity piach. Następnie całość się umieszcza w formie i zalewa żeliwem – dodaje zdradzając, że w przyszłości chciałaby tworzyć rzeźby na potrzeby m.in. scenografii teatralnej.

Galeria Aneks przestrzenią dialogu w sztuce

– Prezentujemy odlewy żeliwne, rzeźby spawane z metalu oraz polegające na łączeniu materiałów, np. drewno i pleksiglas czy stal i beton. Co prawda Galeria Aneks to mała przestrzeń, ale bardzo wyeksponowane – wyjaśnia dr Ignacy Nowodworski, kurator wystawy.

Galeria Aneks prezentuje rzeźby, które są pokłosiem współpracy z wrocławską ASP.

– W czerwcu byliśmy przez tydzień na warsztatach odlewniczych z czworgiem studentów w ramach Festiwalu Wysokich Temperatur. Podczas procesu kształcenia dajemy dużo swobody twórczej. Staramy się wspierać, a nie narzucać jakieś rozwiązania. Sztukę współczesną cechuje w ogóle duża dowolność – mówi kurator.

– Tytuł ekspozycji nawiązuje do międzypokoleniowego dialogu i zarażaniu do pracy w przestrzeni.

Kurator wystawy prezentuje rzeźbę z żeliwa „Transformer”, która powstała w tym roku.

Ekspozycja będzie czynna do 25 sierpnia.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.