Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby” liczy kilkunastu członków. Od 2011 roku pracują społecznie, starając się przywrócić piękno lokalnych perełek.

Głównym celem stowarzyszenia jest popularyzowanie wiedzy na temat historii gminy Dąbrowa, prowadzenie ewidencji miejsc związanych z historią i opieka nad nimi. Założycielom Dąbrowskich Skarbów marzy się przede wszystkim przywrócenie dawnego blasku zamkowi w Dąbrowie i parkowi wokół niego.

– Już w 2010 roku pojawiła się grupa osób, którym zależało na zabytkach gminy Dąbrowa i wtedy postanowiliśmy powołać do życia stowarzyszenie – mówi Łukasz Litwinowicz, prezes Dąbrowskich Skarbów. – Na terenie gminy znajduje się m.in. pięć obiektów zamkowych umiejscowionych w samej Dąbrowie, Ciepielowicach, Karczowie, Niewodnikach i Naroku – dodaje.

Członkowie stowarzyszenia nie chcą dopuścić do popadnięcia obiektów w ruinę lub pogorszenia się ich
stanu technicznego w takim stopniu, że ich odbudowa będzie niemożliwa lub nieopłacalna. Sami utrzymują się ze składek członkowskich, ale walczą też o różne granty, m.in. z gminy.

– Zdobyte pieniądze nie pokrywają jednak kosztów, jakie generują zabytki. Przekazujemy je na działania promujące obiekty oraz gminę. Większość tych zabytków jest własnością innych instytucji czy osób prywatnych. Na przykład właścicielem zamku w Dąbrowie jest Uniwersytet Opolski. Niestety tylko właściciele zamku mogą pozyskać środki na jego bezpośrednią renowację – podkreśla Łukasz Litwinowicz.

– Nasza działalność to z jednej strony realizowanie własnych pasji, ale przede wszystkim troska o stan obiektów zabytkowych w gminie Dąbrowa. A jest to w istocie beczka bez dna. Zatem każde wsparcie jest mile widziane – dodaje Zbigniew Janowski, wiceprezes stowarzyszenia.

Dzięki porozumieniu zawartemu między rektorem uczelni a stowarzyszeniem, dąbrowski zamek można zwiedzać w każdy pierwszy weekend miesiąca, od początku kwietnia do października w godzinach 11– 15. W rolę przewodników wcielają się wówczas członkowie stowarzyszenia.

Fot. Dąbrowskie Skarby

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie