Samorząd Murowa wystosował pismo do Prezesa Zarządu PKP PLK S.A. Antoniego Jasińskiego w celu podjęcia stosownych kroków, aby przywrócić ruch kolejowy na trasie Jełowa – Murów. Batalia o przywrócenie ruchu na trasie kolejowej 301 trwa od kilku lat. W gestii PKP PLK pozostaje odtworzenie odcinka o długości około 10 km.
Przywrócenie ruchu kolejowego na trasie Jełowa – Murów jest niezwykle ważne nie tylko dla gminy Murów, lecz także dla wielu innych samorządów. Działania na rzecz przywrócenia ruchu towarowego i pasażerskiego na linii 301 Opole – Namysłów trwają już od kilku lat. Niestety bez pozytywnego skutku.
Na terenie gminy Murów fiński koncern Stora Enso zakończył praktycznie rozbudowę największego tartaku w Polsce. Tartak znaczną część swojej produkcji chciałby transportować koleją niestety nie ma takiej możliwości, ponieważ od kilku lat PKP PLK nie wykonało żadnych działań w kierunku wznowienia ruchu kolejowego na powyższej trasie.
Pismo, którego całą treść prezentujemy poniżej trafiło również m.in. do Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rozwoju, Jana Szyszki, ministra środowiska, marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły a także do posłów i senatorów z województwa opolskiego.
Pan
Antoni Jasiński
Prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
W imieniu samorządu gminy Murów, jak również w trosce o realizację postanowień wyrażonych w stanowisku samorządów Partnerstwa na rzecz Stobrawskiej Strefy Rehabilitacji i Rekreacji wobec projektu odtworzenia linii kolejowej nr 301 na odcinku Jełowa- Murów- Namysłów oraz postanowień stanowiska Partnerstwa na rzecz Stobrawskiej Strefy Rehabilitacji i Rekreacji wobec projektu odtworzenia linii kolejowej nr 301 na odcinku Jełowa- Murów- Namysłów, składam wniosek o niezwłoczne rozważenie możliwości przywrócenia linii kolejowej na etapach:
– ruch towarowy z Jełowej do Murowa
– ruch towarowo- pasażerski Jełowa- Murów- Pokój – Świerczów – Namysłów.
Niniejszy wniosek jak zostało to wyżej wspomniane- zgodny jest z postulatami wyrażanymi przez wiele samorządów tj. gmina Namysłów, gmina Wilków, gmina Domaszowice, gmina Świerczów, gmina Pokój, gmina Łubniany, gmina Popielów, gmina Dobrzeń Wielki, gmina Murów, jak również innych podmiotów jak Lokalna Grupa Rybacka „Opolszczyzna, Lokalna Grupa Działania <Stobrawski Zielony Szlak>”, Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego z siedzibą w Opolu, Samodzielny Publiczny Zespół Szpitali Pulmonologiczno- Reumatologicznych z siedzibą w Kup, Opolska Izba Gospodarcza, Nadleśnictwo Kup, Nadleśnictwo Namysłów, Nadleśnictwo Brzeg, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Państwowe Gospodarstwo Rybackie Krogulna, Bank Spółdzielczy w Namysłowie. Jest to znaczna grupa podmiotów, którym dobro społeczeństwa nie jest obojętne.
Działania na rzecz przywrócenia ruchu towarowego i pasażerskiego na linii 301 Opole- Namysłów trwają już od kilku lat. Jednak jak dotąd nie podjęto konkretnych prac. Natomiast za przywróceniem ww. linii kolejowej przemawiają istotne i palące względy, jak niżej.
Na terenie gminy Murów, w miejscowości Murów potentat światowy w przemyśle papierniczym, biomateriałów, drzewnym i opakowaniowym Fiński koncern Stora Enso kończy rozbudowę największego tartaku w Polsce. Obecnie tartak przerabia już ok. 150 tys. m³ drewna w skali roku, w 2016 roku wielkość ma się podwoić do 300 – 360 tys. m³, a docelowo po dwóch latach przerób osiągnie 800 tys. m³. Przy produkcji docelowej, do tartaku wjedzie 800 tys. m³ drewna tartacznego, wyjedzie 400 tys. m³ wyrobów drzewnych, 240 tys. ton zrębków, które będą surowcem innych zakładów oraz ok 160 tys. m³ kory i innych odpadów. Większa cześć drewna jak i wyrobów planowana jest do przywozu a zwłaszcza wywozu koleją, w ciągu roku tartak zamierza wywieźć koleją ok 750 tys. ton, tj. ok 50 wagonów dziennie. Warto zaznaczyć, iż roczna wartość przewoźnych towarów będzie kształtować się w okolicach kwoty 45 mln zł. Natomiast stanowisko Prezesa Spółki Stora Enso jest jednoznaczne, że transport kolejowy towarów jest priorytetem firmy. Podsumowując, ww. liczby wskazują na szybką gwarancję zwrotu nakładów na odtworzenie tego odcinka dla PKP, a w niedługim czasie – znaczy zysk.
Warto podkreślić, iż już obecnie w fazie rozwoju firmy Stora Enso dochodzi do zakłóceń ruchu drogowego. Mieszkańcy gminy Murów odczuwają strach, jak również wyrażają niezadowolenie w kwestii transportu po wąskich drogach tak dużej ilości drewna. Drogi te są przeciążone i wyeksploatowane. Tym samym znacznie zmniejsza się bezpieczeństwo na drogach, jak również dochodzi do zwiększonej ilości kolizji. Wyrażone stanowisko zbieżne jest ze stanowiskiem mieszkańców innych gmin, które przystąpiły do ww. partnerstwa, gdyż również drogi innych gmin są obciążone i eksploatowane przewozem drewna.
Kolejnym aspektem przemawiającym za poparciem projektu odtworzenia przedmiotowej linii kolejowej jest planowana realizacja projektu strategicznego „ Ochrona, promocja i rozwój zasobów przyrodniczych, kulturowych i historycznych obszaru Stobrawskiej Strefy”, który ujęty w perspektywie finansowej 2014-2020 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego ma na celu ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego, przyczyniając się tym samym do rozwoju turystyki i lokalnej przedsiębiorczości.
W ramach projektu strategicznego ujętego w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 celowym i uzasadnionym jego elementem, powinien być pomysł przywrócenia funkcjonowania linii kolejowej nr 301. Są również podjęte przez gminę Pokój, działania o dużym stopniu zrealizowania prac przywrócenia miejscowości Pokój statusu uzdrowiska. W ramach funkcjonującego Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej i realizowanych świadczeń zdrowotnych fizjoterapii ambulatoryjnej oraz usług komercyjnych Szpitala Rehabilitacyjnego w Pokoju, położonego przy nieczynnej trasie kolejowej Jełowa – Murów – Namysłów, korzysta ze świadczeń rehabilitacyjnych około 2500 pacjentów rocznie, którzy codziennie dojeżdżają na zabiegi przez okres od dwóch do czterech tygodni oraz dojeżdżają z różnych stron województwa opolskiego.
Szpital w Pokoju, po dokonanych w 2014 roku przekształceniach strukturalnych i własnościowych stał się jednym z przedsiębiorstw Stobrawskiego Centrum Medycznego sp. z o.o. z/z w Kup, która ma rozległe plany uruchomienia działalności w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego i rozbudowę bazy medycznej i infrastruktury technicznej dla tego rodzaju świadczeń w ramach obszaru Stobrawskiej Strefy Rehabilitacji i Rekreacji z lokalna stolicą Strefy w Pokoju. Bardzo istotną sprawa jest tutaj deklaracja Zarządu Spółki włączenia się w realizację powyższych planów.
Gmina Murów stanowi naturalne zaplecze kurortu a brak możliwości komunikacyjnych zdecydowanie obniża wykorzystanie tego potencjału teraz i w przyszłości. Gmina Murów w całości położona jest w strefie chronionej Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, lasy zajmują 75% powierzchni gminy (największe zalesienie w województwie opolskim), na terenie tym występują okazy flory i fauny objęte najwyższą formą ochrony prawnej, także zwierzęta zaliczane do gatunków ginących w tym chluba gminy orzeł bielik. Gmina Murów to naturalne Zielone Płuca Polski, jest to dobro, z którego czerpią wszyscy Polacy, dlatego gminę trzeba chronić przed degradacją ekologiczną jaką są spaliny z setki samochodów ciężarowych dziennie. Jeden skład towarowy pociągu nawet spalinowego nie zagraża przyrodzie, lecz setki aut dziennie doprowadzą do nieodwracalnego zniszczenia przyrody. Przy przerobie 800 000 m³ drewna rocznie (252 dni roboczych) dziennie przez gminę Murów przejedzie ponad 500 aut ciężarowych do tartaku licząc masę drewna na aucie 25 ton (około 130 aut przywiezie drewno i wyjedzie puste z tartaku a także ok 130 aut przyjedzie puste i wywiezie przerobione drewno) przeciętnie co 2,5 minuty na dobę przejedzie auto, a co będzie jak tartak będzie pracował na dwie zmiany 16 godzin?.
Nadto reaktywacja linii kolejowej Opole- Jełowa- Namysłów wpłynie pozytywnie na rozwój powiatu namysłowskiego, który obecnie jest lepiej skomunikowany z Wrocławiem, niż Opolem- stolicą województwa. Warto podkreślić, iż powiat namysłowski- jako jedyny w województwie- nie posiada komunikacji kolejowej z Opolem. Obecny przewoźnik PKS, nie wystarcza do zapewnienia właściwego poziomu komunikacji mieszkańców z miastem wojewódzkim. Sytuacja ta powoduje wzrost problemu depopulacji województwa opolskiego poprzez migrację uczniów, studentów, osób przedsiębiorczych do Wrocławia.
Poruszony problem dotyczy znacznej liczby samorządów gminnych, wielu podmiotów, jak również rzeszy mieszkańców województwa. Liczymy na przychylność, co do treści składanego wniosku, jak również wyrażenie swojej aprobaty do możliwości zorganizowania spotkania z samorządami zainteresowanymi sprawą.
Jednocześnie nadmieniam, iż sprawa reaktywacji wymienionej linii kolejowej była już wielokrotnie podnoszona i na pewnym etapie odnosiłem wrażenie, że również władze PKP Polskich Linii Kolejowych SA są przekonane do pomysłu odtworzenia linii dla wspólnej korzyści samorządów, podmiotów gospodarczych i przewoźnika. Te pomysły, które w założeniu mogłyby okazać się inwestycjami przynoszącymi także w sferze finansów realny zwrot poniesionych wydatków, dając tym samym możliwość dalszego inwestowania w infrastrukturę, niestety nie weszły w fazę realizacji. Wszystko wskazuje na to, że bez żadnej racji zaniechano, jakiekolwiek perspektywy odtworzenia linii i rozwoju obszarów położonych wokół niej, były jak najbardziej rozsądne i możliwe do zrealizowania.
Należy podkreślić, że samorząd województwa opolskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 zaplanował zwiększenie zakresu rzecznego polegającego na przebudowie i modernizacji odcinków linii kolejowych nr 293/301 Opole Główne- Kluczbork o remonty obiektów mostowych, przebudowę stacji Jełowa i wymianę rozjazdu stanowiącego odgałęzienie w kierunku Murowa. Takie rozwiązanie umożliwi przejazd kolejowy ciężkich transportów towarowych z Opola do stacji Jełowa. W gestii PKP PLK pozostaje odtworzenie odcinka linii kolejowej Jełowa- Murów na odcinku około 10 km szacowane na kwotę 9 mln zł.
Przewidywane we wcześniejszych ustaleniach koszty inwestycji są adekwatne do aktualnego jej stanu, a ściśle do nakładów jakie należy ponieść celem odtworzenia linii. Zdecydowaniem podkreślić należy, iż linia znajdowałaby się w o wiele lepszym stanie, gdyby nie zaniedbania ze strony spółki PKP PLK, która z chwilą zawieszenia linii zaniechała jakichkolwiek prac i działań zmierzających co najmniej do utrzymania jej w stanie niepogorszonym oraz działań konserwacyjnych zapobiegających degradacji i niszczeniu mienia.
Tymczasem równolegle z niepokojem obserwuję inne działania przedsiębiorstwa PKP, polegające na realizowaniu inwestycji nieprzynoszących żadnej wymiernej korzyści, a wręcz generujących znaczne koszty bez ich rzeczywistej rekompensaty, co bez wątpienia może jawić się wręcz jako niegospodarność. Na podstawie informacji z mediów wiem, że spółka zrealizowała np. wyposażenie dworca PKP w Bydgoszczy w ekrany za kwotę 6 mln. zł, czy też odnowienie stacji kolejowej wraz z infrastrukturą w innym miejscu, gdzie linia kolejowa została wkrótce po tym zamknięta.
W odróżnieniu od powyższego na terenie Gminy Murów oraz gmin zainteresowanych reaktywacją linii istnieje realna potrzeba jej odtworzenia, która będzie co wskazano powyżej, a co należy zdecydowanie podkreślić przynosić rzeczywiste korzyści wszystkim zainteresowanym stronom. Koncern Stora Enso zainwestował w rozwój tartaku 120 mln zł, czyli działalność firmy na terenie Murowa będzie długotrwała, co daje gwarancję zwrotu poniesionych kosztów na odtworzenie linii kolejowej a także na realne dochody PKP PLK SA.
Mając powyższe na względzie wnoszę o podjęcie konkretnych i skutecznych działań na rzecz reaktywacji linii kolejowej.
Informuję, że Gmina Murów w 2014 r. wykarczowała zakrzaczenia i oczyściła torowisko w miejscowości Murów na odcinku 2 km.
Ze swej strony, jak również w imieniu Stora Enso deklaruję współpracę w celu wykonania inwentaryzacji drzew i krzewów rosnących na torowisku, celem ich usunięcia.
Niniejsze pismo przekazano do wiadomości:
– Wicepremier i Minister Rozwoju Pan Mateusz Morawiecki
– Minister Środowiska Pan Jan Szyszko
– Marszałek Województwa Opolskiego Pan Andrzej Buła
– Posłowie i Senatorowie Województwa Opolskiego
– Radny Sejmiku Wojewódzkiego Pan Hubert Kołodziej
– Burmistrz Namysłowa Pan Julian Kruszyński
– Wójt Gminy Łubniany Pan Krystian Baldy
– Wójt Gminy Pokój Pani Barbara Zając
– Wójt Gminy Świerczów Pan Andrzej Gosłowski
– Prezes Zarządu Stobrawskiego Centrum Medycznego w Kup Pan Mirosław Wójciak
– Przewodniczący Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego Pan Józef Swaczyna
– Przewodniczący Stowarzyszenia Aglomeracji Opolskiej Pan Arkadiusz Wiśniewski
– Przewodniczący Rady Gminy Murów Pan Stanisław Onyszkiewicz
– Stora Enso Timber Sp. Z o.o.