We wtorek oraz środę (7 i 8 czerwca) odbyło się uroczyste zakończenie projektu ,,Tyglik tradycji”,  zorganizowanego przez Samorządowe Centrum Kultury Turystyki i Rekreacji w Popielowie. Nie mogło zabraknąć występów artystycznych dzieci z przedszkoli oraz pierwszaków gminy Popielów.

,,Tyglik Tradycji”- czyli otwarcie na różnorodność kultur w Popielowie

,,Tyglik tradycji’  to forma edukacji artystyczno-regionalnej, którą objęte zostały dzieci z Karłowic, Popielowa i Starych Siołkowic. Jest to również autorski program gminy, od września do czerwca nasi podopieczni brali udział w zajęciach teatralnych, muzycznych, tanecznych, historycznych czy plastycznych. W tym czasie dzieci miały okazję poznać różne zwyczaje, opowieści i legendy związane z naszymi regionalnymi dobrami kulturowymi. Ponadto nasi instruktorzy bądź zaprzyjaźnieni specjaliści odwiedzali przedszkola oraz szkoły, prowadząc tam zajęcia, a czasem nawet maluchy przyjeżdżały do nas – mówi Magdalena Julia Gleń – dyrektorka Samorządowego Centrum Kultury i Rekreacji w Popielowie.  

Projekt miał na celu edukację dzieci w zakresie rodzaju wielokulturowości, jaka ma miejsce szczególnie teraz. Była to też okazja do nawiązania współpracy między szkołami i przedszkolami w gminie Popielów. ,,Tyglik’’ to słowo śląskie, które oznacza rondel, zatem nazwa programu nawiązuje przede wszystkim do jedności międzykulturowej. To właśnie ,,Tyglik” ma symbolizować połączenie wszystkich tradycji. 

Na zakończenie projektu, dzieci razem z nauczycielami miały okazję zaprezentować się na scenie. Były  przedstawienia, piosenki, tańce i nie tylko.

,,Tyglik Tradycji”- czyli otwarcie na różnorodność kultur w Popielowie

Wydarzenie nie miało żadnej formy konkursowej, tylko była to bardziej integracja. Dzieci mogły się wzajemnie poznać podczas różnego rodzaju zabaw i gier. Na koniec rozdano pamiątkowe statuetki, upominki i dyplomy – dodaje Magdalena Julia Gleń. 

Gmina Popielów planuje kolejne tego typu przedsięwzięcia w przyszłych latach.

Wychodzę z założenia, że dzieci należy edukować od najmłodszych lat, zanim mogłyby się pojawić u nich jakieś animozje czy uprzedzenia. Trzeba uczyć dzieci wielokulturowości, tolerancji na to, co nowe, inne. Tym samym takie wartości będą później procentowały w życiu dorosłym – zaznacza dyrektorka  Samorządowego Centrum Kultury i Rekreacji w Popielowie.

Fot. Justyna Gawrońska / FB, SCKTiR w Popielowie

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.