Jak co roku powiat opolski ogłosił nabór wniosków o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach. O wsparcie mogą ubiegać się właściciele zabytków znajdujących się w powiecie opolskim. Warunkiem koniecznym jest wpis do rejestru prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub obecność obiektu w gminnej ewidencji zabytków.

– Ratowanie zabytków z budżetu powiatowego nie jest zadaniem powiatu wynikającym z przepisów prawa, ale my w ten sposób chcemy chronić nasze dziedzictwo narodowe – przypomina starosta opolski Henryk Lakwa. – Robimy to dla kolejnych pokoleń. Zabytki sakralne mają taką moc, że trzeba im pomóc się odnowić, żeby nasze dzieci i wnuki miały co zwiedzać i oglądać – dodaje starosta.

Wnioski można składać do 20 lutego do godziny 13:00. Liczy się data wpływu dokumentów do Starostwa Powiatowego w Opolu. Szczegółowe informacje, a także wzory wniosków i załączniki dostępne są na stronie internetowej starostwa oraz w jego siedzibie.

Jak informuje Anna Mikołaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Opolu wnioski o dotacje dotąd najczęściej składały parafie, dla których jest to ważne wsparcie. Renowacja kościołów wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego liczy się każda pomoc w zgromadzeniu potrzebnych funduszy. Ale wśród wnioskodawców są również osoby fizyczne i gminy z terenu powiatu. W tym roku w budżecie na ratowanie zabytków przewidziano na ten cel 150 tysięcy złotych.

Dotacja może być udzielana na prace lub roboty przy zabytku, które zostaną przeprowadzone w roku złożenia przez wnioskodawcę wniosku o udzielenie dotacji i nie może przekroczyć 85% nakładów koniecznych na wykonanie prac przy zabytku.

Jednak, jeżeli zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac lub jego stan zachowania wymaga niezwłocznego ich podjęcia, dotacja może być udzielona w wysokości do 100% nakładów koniecznych na wykonanie prac.

Szczegółowe informacje dotyczące procedury ubiegania się o takie wsparcie można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej, w zakładce „Dotacje na renowację zabytków”:https://powiatopolski.pl/7643/ogloszenie-zabytki-2025.html

Jest już spora lista obiektów zabytkowych, które uratowano, czy odbudowano, dzięki współfinansowaniu przez powiat opolski, na przykład:

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu otrzymała dofinansowanie w kwocie 13.656,54 zł na konserwację konfesjonału z kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Ten szczelnie „opakowany” zabytek na zdjęciu to kościół w Bierdzanach w trakcie fumigacji przeprowadzonej kilka lat temu między innymi dzięki dotacji udzielonej przez powiat opolski.

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, otrzymała dofinansowanie  na projekt  „Konserwacja i restauracja polichromii ściennych w prezbiterium kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie ” .

To był kilkuetapowy projekt podobnie jak  „Remont konserwatorsko- budowlany z wystrojem architektoniczno- rzeźbiarskim elewacji zewnętrznej drugiej elewacji południowej (szczyt – fasada) i elewacji wschodniej Domu Zakonnic w Czarnowąsach” ,  na który Zgromadzenie Sióstr Św. Jadwigi  w Czarnowąsach także otrzymało dotacje.Tylko dwa tygodnie trwa nabór wniosków o dotacje na renowacje zabytków

Fot. Monika Kluf, melonik

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.