– Mamy w regionie 11 punktów pomiaru temperatury, 11 kamer do obserwacji sytuacji na drogach, 34 pługoposypywarki i 24 pługi – informuje rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Arkadiusz Branicki. – Wszystkie maszyny są wyposażone w GPS aby można kontrolować ich trasy, a sprzęt rozlokowany jest w 9 miejscach województwa. Mamy ponad 2 tyś. ton mieszanki solno-piaskowej i zakontraktowane następne 7 tyś. ton do odbioru w razie potrzeby – dodaje.

Żeby jednak kierowcy nie wpadli w euforię informuje, że mimo wszystko – jak co roku – od sygnału wyjazdu do dotarcia sprzętu na miejsce zawsze mija trochę czasu. Poza tym – jak coś pada i jest temp dodatnia, to raczej niema co robić paniki…

– Przygotowani jesteśmy na zmianę warunków pogodowych, ale zwracamy się również do kierowców z prośbą o ostrożność: poranki będą coraz chłodniejsze, a w najbliższych dniach przewidywane są nocne i poranne ochłodzenia – dodaje dyrektor ZDW Bartłomiej Horaczuk.

Zimowe utrzymanie dróg obejmuje prace mające na celu zmniejszenie lub ograniczenie skutków zimy wywołanych opadami śniegu i śliskością zimową.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu zarządza drogami wojewódzkimi na obszarze województwa opolskiego o długości 935 km, z wyłączeniem dróg na terenie miasta Opola. Planem zimowego utrzymania w sezonie zimowym 2020/2021 objęto drogi o łącznej długości 920 km tj. 98 % dróg. Drogi nie objęte zimowym utrzymaniem w ilości 15,275 km to drogi wojewódzkie o znikomym znaczeniu komunikacyjnym stanowiące głównie odcinki dojazdowe do rzeki Odry.

Zimowe utrzymanie dróg na terenie województwa opolskiego prowadzone jest przez Oddziały Terenowe z baz sprzętowo – materiałowych:

ZDW Oddział Terenowy w Grodkowie- bazy w m.: Nysa, Grodków, Opole
ZDW Oddział Terenowy w Głubczycach- bazy w m.: Głubczyce, Krapkowice, Kędzierzyn-Koźle
ZDW Oddział Terenowy w Oleśnie- bazy w m.: Pokój, Olesno, Strzelce Opolskie

Z chwilą rozpoczęcia prac przy odśnieżaniu dróg i zwalczaniu śliskości zimowej, w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu oraz w Oddziałach Terenowych wprowadzone są dyżury personelu technicznego mające na celu nadzorowanie i koordynowanie wykonywanych prac oraz udzielanie informacji o warunkach ruchu na drogach wojewódzkich środkom masowego przekazu oraz użytkownikom dróg.

Zakres tych dyżurów uzależniony jest od lokalnych potrzeb, a zwłaszcza stanu przejezdności dróg i prognozowanych zmian pogodowych.

Za utrzymanie zimowe odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich, który poprzez swoje oddziały terenowe nadzoruje pracę wybranych w drodze przetargów firm. Firmy zapewniają bezpośrednią łączność, dobry stan sprzętu oraz pełną dyspozycyjność w zależności od potrzeb.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.