Blisko siedem tysięcy wniosków o przyznanie 500 plus na 10,5 tysiąca dzieci złożyli do ZUS obywatele Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na terenie województwa opolskiego.

Uchodźcy na Opolszczyźnie składają wnioski o 500 plusDzięki specjalnej ustawie, uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do świadczenia 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz o dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

Od 26 marca w całej Polsce obywatele ukraińscy złożyli ponad 230 tysięcy wniosków o przyznanie 500 plus, a zgłoszenia dotyczyły niemal 356 tysięcy dzieci do 18 lat.

– Odkąd na Platformie Usług Elektronicznych udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, na Opolszczyźnie zarejestrowaliśmy niemal 6700 wniosków o to świadczenie – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego. – Najwięcej zgłoszeń było z Opola i gmin powiatu opolskiego, bo niemal 2180, a wnioski te objęły ponad 3360 dzieci. Oczywiście, wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku.

O świadczenia mogą się ubiegać obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku inwazji rosyjskiej, uzyskali numer PESEL UKR, założyli w Polsce rachunek bankowy oraz mają polski numer telefonu.

Szacuje się, że na Opolszczyźnie znalazło schronienie ponad 30 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Numer Pesel uzyskało dotąd około 21 tysięcy z nich.

– Pracownicy opolskich placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia – dodaje Sebastian Szczurek. – Ponadto pod koniec marca ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy.

Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

Liczba wniosków o 500 plus złożonych przez uchodźców w powiatach Opolszczyzny:

Brzeski                                – 579 na 769 dzieci

Głubczycki                          – 266 na 419 dzieci

Kędzierzyńsko-kozielski   – 567 na 860 dzieci

Kluczborski                         – 371 na 608 dzieci

Krapkowicki                       – 466 na 749 dzieci

Namysłowski                     – 339 na 496 dzieci

Nyski                                   – 884 na 1410 dzieci

Oleski                                  – 250 na 412 dzieci

Miasto Opole                    – 1685 na 2560 dzieci

Opolski                               – 492 na 803 dzieci

Prudnicki                            – 212 na 359 dzieci

Strzelecki                           – 561 na 874 dzieci

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.