Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Stare Siołkowice wraz z opiekunkami przygotowali bożonarodzeniowe jasełka, które zaprezentowali publiczności. Przedstawienie odbyło się w niedzielę (8 stycznia) o godz. 15:00 w Samorządowym Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie.

– Prawie półtora roku trwały przygotowania do dzisiejszych jasełek, bo mieliśmy zamiar występować jeszcze w ubiegłym roku, lecz nasze plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa – mówiła Malwina Kupczyk, kierowniczka placówki WTZ Stare Siołkowice. – Dzisiaj na scenie miało wystąpić 30. uczestników, ale z powodu choroby i innych sytuacji losowych, nie jesteśmy w komplecie. Jednak są z nami osoby, które będą pomagały przy występie, dlatego bardzo się cieszę, że wracamy do jasełek. Tym bardziej że uczestnicy lubią takie przedstawienia, są chętni i otwarci na nowe pomysły. Widać w nich radość z tego, że mogą wystąpić na scenie i pokazać się publiczności. Dla nich jest to dzisiaj naprawdę duże wydarzenie.

Tematyka jasełek, oprócz tradycyjnego odkrywania scen z Narodzin Jezusa, ukazywała problemy, z jakimi zmagała się Święta Rodzina. W Jasełkach brała udział ,,babcia”, która dodatkowo opowiadała o tym, co naprawdę wydarzyło się w Betlejem i poza nim. Przedstawienie więc miało także nowoczesną formę. Całość występu ubogaciły piękne stroje przygotowane przez rodziców uczestników.

– Długo uczyliśmy się tego, co mamy powiedzieć. Cieszę się, że będę wstępowała i nawet wcale się nie stresuję. Tym razem, moją rolą jest bycie mamą – przyznała Agnieszka, jedna z uczestniczek WTZ Stare Siołkowice.

Jasełka od wielu lat upamiętniają dzień Wigilii i Bożego Narodzenia, lecz także Święta Trzech Króli, czy nawet wydarzeń dotyczących nawiedzenia św. Elżbiety. Im bogatsze w szczegóły i bardziej pomysłowe przedstawienie, tym większe zainteresowanie wzbudza u widzów. Jasełka organizuje się w kościołach, przedszkolach, szkołach i podczas innych wydarzeń publicznych. Mają one przede wszystkim kultywować dawne tradycje świąteczne i poszerzać wiedzę o Narodzinach Jezusa.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.