Krystian Saura i Maksymilian Rosa – uczniowie z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim – stanęli na podium konkursu pt. „Poznaj swoje prawa pracy”, który odbył się w piątek, 23 lutego, w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. W konkursie uczestniczyło 43 uczniów z 23 placówek na terenie całego województwa. 

II drugi etap konkursu wiedzy o prawie pracy i BHP odbył się w siedzicie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. Konkurs pt. „Poznaj swoje prawa pracy” przeznaczony był dla uczniów szkół ponadpodstawowych, a łącznie startowało w nim 43 uczestników z 23 placówek oświatowych na terenie całego województwa opolskiego.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali uczniowie Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim – Krystian Saura (1. miejsce) i Maksymilian Rosa  (2. miejsce) – uczęszczający do Branżowej Szkoły I stopnia w Dobrzeniu Małym. Laureaci przygotowywali się do konkursu pod czujnym okiem Anny Świtoń. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, a teraz czeka ich kolejne wyzwanie, czyli udział w finale ogólnopolskim w Warszawie.

– Uczniowie naszej szkoły już dwukrotnie brali udział w takim konkursie, jednak nie ukrywam, że jest to największy sukces, iż w tym roku na etapie regionalnym mamy aż dwóch laureatów. Wcześniej Krystian i Maksymilian wygrali również konkurs o podobnej tematyce pt. „Bezpiecznie od startu”. Był on jednak skierowany do uczniów kształcących się w zawodach rzemieślniczych, czyli do uczniów szkół branżowych – mówiła Anna Świtoń, nauczycielka przygotowująca laureatów do konkursu. – Teraz rywalizacja była jeszcze większa, ponieważ w konkursie uczestniczyli uczniowie ze wszystkich szkół ponadpodstawowych. Tak więc poziom był wyższy.

O godz. 10:00 piszący zmierzyli się z 35. pytaniami dotyczącymi wiedzy na temat prawa pracy oraz przepisów BHP opracowanych przez Okręgową Komisję Konkursową. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 35 minut.

– Podeszła do mnie dzisiaj pani z komisji, która się wzruszyła – kontynuowała Anna Świtoń. – Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, że na tle tylu placówek nasza szkoła branżowa wypadła tak dobrze, a nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że w etapie regionalnym na terenie województwa, są najlepsi. Sukces jest jednak wynikiem wielu godzin ciężkiej pracy i nauki kodeksów. A bardzo ważne jest, aby młodzi ludzie znali prawa pracy i zasady BHP, tym bardziej że Krystian i Maksymilian uczą się już jako młodociani pracownicy. Niestety statystyki pokazują, że najwięcej wypadków w pracy jest wśród młodych pracowników, więc myślę, że wiedza z konkursu na pewno przyda im się w przyszłości.

fot. Anna Świtoń

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.