Śpiewali, tańczyli, nawoływali wiosnę i nie tylko. Mieszkańcy gminy Pokój mogli udać się dzisiaj (19 marca) do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokoju na wyjątkowy koncert ukraińskiego zespołu Jedna Rodzina.

Zespół Jedna Rodzina, jest ukraińckim zespołem, który powstał w 2005 roku z inicjatywy małżeństwa-Oleksija i Julii Makarenko w Zaporożu.

Ukraiński zespół Jedna Rodzina przyjechał do Pokoju z koncertem „Oj, wiosna, wiosna, coś nam przyniosła”

Oleksij, Julia i Daryna Makarenko

Pracujemy i mieszkamy we Wrocławiu już 2,5 roku. Do Polski przyjechaliśmy z Zaporoża, tam gdzie dzisiaj toczy się wojna. Występowaliśmy jak dotąd na dolnym śląsku, ale też na Mazowszu, a dzisiaj przyjechaliśmy tutaj, do Pokoju. Zazwyczaj można nas spotkać na różnych festynach, koncertach i innych wydarzeniach. Współpracujemy ze Związkiem Ukraińców w Polsce we Wrocławiu – mówił Oleksij Makarenko, kierownik zespołu – Śpiewamy ludowe, narodowe piosenki, które z sobą przywieźliśmy z Ukrainy, ale też popularne piosenki lat 70. i 80. Pomysł na założenie zespołu wziął się w zasadzie znikąd, wszystko wyszło tak samo z siebie. Początkowo zespół tworzyliśmy ja, moja żona, nasze dzieci i kilkoro przyjaciół, ale już tutaj we Wrocławiu skład nieco się zmienił, dzieci dorosły i obecnie śpiewamy ze swoją najmłodszą córką. Zapoznaliśmy się tutaj z paniami Martą, Anią i Olą Kokoruz-Leszczowa, które pochodzą ze Lwowa, a teraz występują także z nami – dodaje

Dziś (19 marca) odbył się wyjątkowy koncert podczas którego wystąpili:

  • Oleksij Makarenko – Akoredon, gitara, sopilka
  • Julia, Daryna Makarenko – wokal, perkusja
  • Marta, Ania i Ola Kokoruz-Leszczowa – wokal

Koncert rozpoczął się o godz. 14.00. Zespół wykonywał ukraińskie pieśni ludowe, ale oprócz tego pojawiły się elementy oraz warsztaty tańca tradycyjnego. Ponadto wszyscy obecni nawoływali wiosnę oraz brali udział w obrzędach i zwyczajach wiosennych.

Organizatorami wydarzenia było Koło Emerytów i Rencistów w Pokoju oraz GOKSiR Pokój.

Fot. Natalia Kwosek

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".