Od 50 do 400 tys. zł – po takiej wielkości unijne dotacje mogą sięgnąć firmy z woj. opolskiego, które chcą wprowadzać nowoczesne rozwiązania cyfrowe. Mogą to być np. projekty, które pozwolą firmom działać zdalnie, prowadzić biznes w sieci czy usprawnią przedsiębiorstwo teleinformatycznie.

Dotację unijną na takie rozwiązania można dostać w ramach naboru ogłoszonego właśnie przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). – Pandemia udowodniła, że rozwiązania cyfrowe w firmach to dobra inwestycja. Przedsiębiorstwa korzystające z  technologii teleinformatycznych są bardziej odporne na takie wstrząsy – mówi członek zarządu woj. opolskiego Szymon Ogłaza. – Ale w poprzednich latach i poprzednich naborach opolscy przedsiębiorcy pokazali też, że rozwiązania teleinformatyczne są dobre nie tylko na kryzysy. Dzięki nim można unowocześnić i usprawnić firmy albo stworzyć bardzo ciekawe produkty, które znajdą swoich odbiorców. Dlatego chętnie sięgali po unijne dotacje na ten cel.

Nabór „Wsparcie TiK w przedsiębiorstwach” (Poddziałanie 2.1.2), czyli właśnie na technologie teleinformatyczne, był jednym z najpopularniejszych w unijnej perspektywie z lat 2014-2020. W sumie w czterech przeprowadzonych w latach 2014-2020 naborach firmy z woj. opolskiego złożyły 343 wnioski o dofinansowanie. – Dlatego właśnie, w związku z oszczędnościami i dodatkowymi pieniędzmi wynikającymi z różnic kursowych, a także dzięki dodatkowymi pieniądzom z Unii Europejskiej, OCRG przeprowadzi w tym roku jeszcze jeden nabór na nowinki teleinformatyczne, który wcześniej nie był planowany – dodaje Szymon Ogłaza. – Decyzja o jego podjęciu zapadła także dlatego, że są to rozwiązania bardzo pożądane i potrzebne firmom, by mogły uzbroić się na wypadek takich kryzysów, jak ten spowodowany skutkami gospodarczymi Covid–19.

Nabór na tzw. TiKi, czyli nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne, odbędzie się od 4 do 11 października. Wnioski trzeba będzie wtedy składać do OCRG. – O dofinansowanie to mogą starać się mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy z Opolszczyzny. Każda z nich może sięgnąć po dotację w wysokości od 50 tysięcy złotych do 400 tysięcy złotych – wyjaśnia Tomasz Hanzel, dyrektor OCRG.

Dotacje można dostać np. na informatyczne systemy obsługi klientów czy systemy informatyczne i komunikacyjne usprawniające działalność przedsiębiorstw.

Wprowadzane w firmie rozwiązania mogą dotyczyć rozwoju współpracy między firmami (B2B); służyć wsparciu procesów informatyzacji wewnątrz przedsiębiorstw czy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych i organizacyjnych dla wprowadzenia procesów modernizacyjnych wspomagających bieżącą działalność firm (B2E) oraz wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych i organizacyjnych do procesów modernizacyjnych w firmach czy komunikacji między przedsiębiorcą a klientem (B2C).

7 września w OCRG odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono szczegóły dotyczące naboru. Uczestniczyli w niej przedsiębiorcy, którzy w minionych latach sięgnęli po dotacje na TiK-i.

– Dzięki pozyskanej w naborze z 2016 roku dotacji stworzyliśmy platformę targów wirtualnych – opowiadał Ryszard Pierzchała z firmy Loyal Solution z Opola. – Mogą się na niej odbywać targi, na których wystawcy prezentują swoje produkty czy usługi za pomocą ulotek, filmów, opowiadają o nich na tradycyjnym czacie czy czacie wideo. Można na niej organizować spotkania, webinary, konferencje, konkursy i wiele innych aktywności. A uczestnicy takich targów mogą brać w nich udział bez względu na to, w jakim zakątku globu właśnie są. Byle tylko mieli internet.

Ryszard Pierzchała przyznał, że przed pandemią zainteresowanie platformą było sporadyczne. – Ale kiedy zaczął się Covid-19 i odwoływano kolejne wydarzenia z powodu lockdownów mieliśmy prawdziwy boom – mówił. – Do dziś przeprowadziliśmy około 30 imprez targowych w wirtualnej przestrzeni. Były to targi branży spożywczej, AGD czy targi edukacyjne organizowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, promujące polskie uczelnie za granicą: w Europie, Azji czy Ameryce Południowej.

Cyfrową rewolucję w swojej firmie przeprowadził też, dzięki unijnej dotacji na TiK-i, Grzegorz Tarka, właściciel żłobka Kraina Marzeń z Opola. – W ramach projektu połączyliśmy aplikację, która służy do komunikacji z rodzicami, z naszym systemem księgowym – wyjaśnia Grzegorz Tarka. – Przez tę aplikację rodzice informują nas na przykład o obecności czy nieobecności dziecka, a my rodziców o zjedzonych posiłkach czy planach edukacyjnych. Dzięki połączeniu jej z systemem księgowym rodzice mają cały czas wgląd w koszty i swoje saldo, a my znacznie sprawniej i precyzyjniej ewidencjonujemy usługi.

Dodatkowo do tego systemu żłobek podłączył platformę do nauki języków obcych dla dzieci. Co dało to firmie? – Jesteśmy jedyną placówką w Polsce, która ma tak kompleksowy system. Na pewno dzięki temu usprawniliśmy pracę, kontakt z rodzicami i oszczędzamy bardzo wiele czasu na ewidencjonowanie usług – mówi Grzegorz Tarka.

Firma Krause Innowacje w Budownictwie z Naroka k. Opola dzięki dotacji na technologie teleinformatyczne wdrożyła system e-nova, który łączy trzy segmenty jej działalności: sprzedaż, logistykę i produkcję. Dzięki jego wdrożeniu np. produkcja na bieżąco widzi wpływające zamówienia, logistyka ma bieżące informacje o zapotrzebowaniu na materiały, a sprzedaż – o stanie produkcji. – W ramach projektu kupiliśmy też sprzęt komputerowy potrzebny do obsługi systemu – mówi Joanna Krause, specjalista ds. marketingu w Krause Group. – System pozwala nam oszczędzać czas – nie musimy organizować wielu spotkań w firmie służących przekazywaniu bieżących informacji. Generalnie ułatwia i usprawnia nasze funkcjonowanie.

W latach 2014-2020 Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki przeprowadziło cztery nabory na technologie teleinformatyczne: w 2016, 2018, 2019 i na przełomie 2020 i 2021 roku. Łącznie wybrano w nich do dofinansowania 175 projektów. Dofinansowano je kwotą 45 074 205,78 zł. Ogólna wartość tych projektów wyniosła 86 780 868,87 zł.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.