Podpisana dziś umowa o współpracy pomiędzy Domem Współpracy Polsko–Niemieckiej a Uniwersytetem Opolskim pozwoli studentom prowadzić badania socjologiczne z wykorzystaniem dostępnych na stronie internetowej projektu „Archiwum historii mówionej” wywiadów oraz przeprowadzać własne. Ale nie tylko…

– Chodzi nam o to, by przygotować odpowiednie kadry, absolwentów uczelni, którzy mogą skorzystać z doświadczenia Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej – mówił poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. – My już od kilku lat prowadzimy projekt „Archiwum historii mówionej”. Gdy zaczynaliśmy założyliśmy sobie, że poprzez ten projekt będziemy zbierali taką historię, która nie zawsze pojawia się w podręcznikach i ginie wraz ze śmiercią jej bohaterów. Z drugiej strony chcieliśmy wychowywać sobie pokolenie dobrych dziennikarzy.

W ramach „Archiwum historii mówionej’ młodzi ludzie zebrali już ponad pół tysiąca nagrań wywiadów. – Na pewno mogą one służyć wychowaniu nowego pokolenia naukowców Opolszczyzny – uważa Galla. Jego zdaniem zacieśnienie współpracy z uniwersyteckim Instytutem Nauk Społecznych może zaowocować zaoferowaniem innych projektów prowadzonych przez DWPN.

– Już od wielu lat współpracujemy jako uniwersytet – głównie z historykami – zastrzegła dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska dziekan wydziału Instytutu Nauk Społecznych. – Tutaj jednak dostrzegamy nowe obszary, w których możemy dzielić się potencjałem i doświadczeniem.

Materiały zebrane w ramach „Archiwum historii mówionej” akademicy chcą wykorzystać do badań ściśle naukowych. – Dokonamy analizy jakościowej tych wywiadów narracyjnych, stworzymy być może jakieś plany funkcjonowania osób w tamtych czasach – mówi  Anna Weissbrot-Koziarska. – Mamy natomiast nowe pomysły co do współpracy nad rozwojem nauk socjologicznych i pracy socjalnej. Tutaj będzie nam potrzebna wymiana doświadczeń, zdiagnozowanie potrzeb i przygotowanie ludzi, którzy będą profesjonalnie nieśli pomoc najbardziej potrzebującym.

Zadaniem Anny Weissbrot-Koziarskiej wsparcie  w dotarciu do tych osób, choćby na podstawie zebranych już wywiadów, będzie niezwykle pomocne do stworzenia strategii polityki społecznej na Opolszczyźnie.

Trudno dziś określić ilu studentów będzie brało udział w tym nowym projekcie. W pierwszej kolejności maja to być studenci pierwszego roku. – To będzie przygotowanie do pracy dyplomowej – mówi Weissbrot-Koziarska. – Jeżeli student widzi cel to przyłoży się do pracy i zrobi to profesjonalnie. A druga rzecz to – z niewolnika nie ma pracownika – czyli student musi być zainteresowany tą tematyką by podjąć się pracy przy niej.

– Studenci socjologii z cała pewnością mogą włączać się w samo realizowanie badań i przeprowadzanie wywiadów – dodaje dr Iwona Sobieraj, koordynatorka ds. kierunków Socjologia oraz Design i Komunikacja Społeczna. – Są do tego przygotowani podczas zajęć dotyczących metod i technik badań społecznych – i robią to co roku. Chcielibyśmy jednak by widzieli cel tych badań w postaci prac licencjackich czy magisterskich – dodaje .

Lucjan Dzumla, dyrektor generalny DWPN, liczy na profesjonalizację skompletowanego archiwum dzięki fachowej pomocy z uniwersytetu. – Zainteresowanie tym archiwum jest duże. Wcześniej koncentrowaliśmy się na czasach drugiej wojny, ale gdy zajęliśmy się okresem późniejszym okazało się, że  on też dla wielu okazuje się być historią. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte to dla młodych ludzi zamierzchłe czasy…

Fot. Kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.