„Gaudeamus igitur” zabrzmiał na Uniwersytecie Opolskim już dwudziesty dziewiąty raz. W przededniu przyszłorocznego trzydziestolecia rok akademicki na uczelni rozpoczęło 9,5 tys. studentów, w tym 3,2 tys. pierwszorocznych.

Studenci rozpoczęli zajęcia w poniedziałek (2.10) i tego samego dnia mogli wziąć udział w mszy pod przewodnictwem ks. bp. Jana Kopca. Odprawiono ją w intencji opolskiego środowiska akademickiego w Kościele Seminaryjno-Akademickim p.w. św. Jadwigi Śląskiej.

Natomiast kolejnego dnia (3.10) w Auli Wydziału Teologicznego UO odbyła się uroczystość inauguracji roku akademickiego. Podczas niej rektor UO prof. dr. hab. Marek Masnyk powitał wszystkich po wakacyjnej przerwie, zdał sprawozdanie z działalności uczelni w minionym roku akademickim i oficjalnie otworzył kolejny.

Głos zabrali też między innymi: prorektor ds. nauki prof. dr hab. Jacek Lipok, prorektor ds. kształcenia i studentów dr hab. Izabella Pisarek, przewodniczący Samorządu Studenckiego UO Franciszek Posacki, przewodniczący Samorządu Doktorantów UO mgr Jerzy Pogrzeba, wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura i wiceprezydent Opola Maciej Wujec.

Podczas inauguracji odbyła się również immatrykulacja studentów pierwszych lat, podczas której ci złożyli ślubowanie i dołączyli do opolskiej społeczności akademickiej. Zgromadzeni mogli też posłuchać Chóru Akademickiego „Dramma per Musica”, który wykonał między innymi słynne „Gaude Mater Polonia” i „Gaudeamus igitur”. Na koniec wykład inauguracyjny pt. „Koniec wielkiej ucieczki z regionu? O/polska młodzież na rynku pracy wczoraj i dziś” wygłosił prof. dr hab. Romuald Jończy.

– Rozpoczynam psychologię, ponieważ zawsze byłem zainteresowany naukami humanistycznymi i społecznymi, dużo czytam i piszę. Chcę zrozumieć, jak działa człowiek i jego umysł, bo to bardzo ciekawe – przyznał Przemysław Pater z Grodkowa. – Uniwersytet Opolski wybrałem dlatego, że jest blisko mojego domu i robi dobre wrażenie. Jestem już po pierwszych zajęciach, wykłady były naprawdę merytoryczne. Na inaugurację przyszedłem natomiast z ciekawości, ładnie to wygląda, ale nie jest to zbyt ciekawe.

Obecnie Uniwersytet Opolski tworzy dwanaście wydziałów: Wydział Chemii, Wydział Ekonomii, Wydział Filologiczny, Wydział Lekarski, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki, Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej, Wydział Nauk o Zdrowiu, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Przyrodniczo-Techniczny, Wydział Sztuki i Wydział Teologiczny.

W skład tych struktur wchodzi ponadto osiemnaście instytutów, w których uczy się około 9,5 tys. studentów z Polski i z zagranicy. Żacy z pierwszych lat studiów licencjackich, magisterskich uzupełniających i jednolitych magisterskich to w tym roku około 3,2 tys. osób.

– Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to pięcioletnie studia jednolite, które właśnie zaczynam. Dopiero co skończyłam liceum na kierunku humanistycznym i zawsze kochałam pracę z dziećmi, dlatego uznałam, że warto wybrać taki kierunek – mówiła Oliwia Faron z Opola. – Jestem już po pierwszych zajęciach, na razie spotkałam dobrych wykładowców i uczestniczyłam w ciekawych ćwiczeniach. Na inaugurację przyszłam natomiast dlatego, że jestem starościną roku, więc reprezentuję go tutaj. Towarzyszą mi dwie koleżanki.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.