„Upadek społeczeństwa” to prowokacyjne przesłanie konferencji, na której Barbara Kamińska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do sejmu mówiła o edukacji i koniecznych zmianach, które muszą nastąpić po zdemolowaniu systemu przez PiS i ministrów Zalewską i Czarnka.

Zdaniem Kamińskiej upadek społeczeństwa zaczyna się od upadku edukacji. – Jednoznacznie należy skończyć z zawłaszczaniem edukacji przez politykę – mówiła. – Wszyscy dużo mówią o tym jak ważne są dzieci, ale my jako społeczeństwo nie dajemy im tego najważniejszego prezentu w życiu – właściwej edukacji.

Kamińska ma w tym względzie spore doświadczenie – była nauczycielką, dyrektorką szkoły, a także zarządzała oświatą w regionie. Dziś prowadzi największe projekty edukacyjne w województwie.

– Widzimy, że szkoła pod rządami PiS nie przygotowuje młodego człowieka do funkcjonowania we współczesnym świecie . Konsekwencje działań PiS ponoszą zarówno uczniowie i rodzice jak i nauczyciele. Nauczyciele są źle oceniani, fatalnie wynagradzani i nie mają szansy stworzenia w szkole warunków, które będą sprzyjać naturalnej chęci do nauki wśród młodych ludzi.

Szkoła musi, zdaniem Kamińskiej, zmienić całkowicie swój ustrój. Musi być otwarta na potrzeby ucznia, rozwijającego się społeczeństwa oraz nowoczesnej gospodarki. Niezależna politycznie i światopoglądowo, minimum dwujęzyczna, oparta o wiedzę nauczyciela służącą rozwojowi ucznia. Szkoła musi być zarządzana przed niepolitycznie wybranego dyrektora będącego wraz z nauczycielami organem samostanowiącej szkoły. Rada pedagogiczna, biorąc pod uwagę opinię Rady rodziców, Samorządu uczniowskiego określi system kwalifikacji do następnej klasy, system oceniania oraz ścieżki przygotowania ucznia do egzaminów wewnętrznych i zewnętrznych określających poziom przygotowania do następnego etapu szkolnego.

Poziom umiejętności i kompetencji ucznia kończącego dany etap edukacyjny określać ma minister edukacji. Szkoła musi stwarzać uczniowi możliwość wyboru ścieżki edukacyjnej dostosowanej do jego możliwości intelektualnych i psycho-fizycznych (ścieżka edukacyjna dla uczniów z problemami intelektualnymi i psycho-fizycznymi). Ścieżka ta, może być realizowana w danym typie szkoły bądź jako szkoła samodzielna z możliwością całodziennego pobytu. System klaso lekcyjny określa Rada pedagogiczna w Statucie szkoły.

W nowej szkole nauczyciele stanowią o ustroju szkoły, zatwierdzają Koncepcję funkcjonowania i rozwoju szkoły przedstawioną przez Dyrektora. Opracowują i przedstawiają do zatwierdzenia Radzie pedagogicznej system ustroju szkolonego – klaso lekcyjny, poziom umiejętności i kompetencji ucznia na danym poziomie systemu ustroju szkolnego – klas. System oceniania i promowania oraz zatwierdzania indywidualnych ścieżek rozwoju ucznia w tym kwalifikowania do ścieżek realizowanych w zewnętrznych placówkach.

Rodzice współstanowią o ustroju szkolnym, jego systemie oceniania i promowania. Opiniują wieloletni Plan rozwoju szkoły i opiniują roczne sprawozdanie z jego realizacji. Włączają się w życie szkoły oraz stanowią organ doradczy dla Dyrektora.

Uczniowie stanowią o życiu szkoły – samorząd klasowy i szkolny, realizują własną zaplanowaną świadomie (stosownie do wieku) ścieżkę edukacyjną i odpowiadają za własną edukację.

Ścieżka edukacyjna – opracowana wraz z rodzicami i specjalistami w szkole droga do ukończenia kolejnych etapów edukacyjnych uwzględniająca potrzeby i możliwości ucznia.

Organ prowadzący zapewnia utrzymanie szkoły uwzględniając jej potrzeby związane z wyposażeniem oraz utrzymaniem infrastruktury.

Nadzór określa warunki ukończenia danego etapu edukacyjnego oraz kwalifikowanie i prowadzenie ścieżek edukacyjnych dla uczniów z problemami intelektualnymi i psycho-fizycznymi. Na Wniosek właściwego Marszałka wyraża zgodę na zmiany w Podstawie programowej danego etapu edukacyjnego. Sprawuje nadzór nad funkcjonowaniem szkoły zarówno pod względem organizacyjnym jak i merytorycznym.

Państwo wypłaca wynagrodzenia nauczycielom na podstawie wypełnionego przez dyrektora i zatwierdzonego przez organ prowadzący miesięcznego Wniosku. Wniosek wypełniany w systemie informatycznym. Określa Podstawy programowe danego etapu edukacyjnego oraz system sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych.

O konieczności dostosowania edukacji do wymagań przedsiębiorców, którzy chcą nie tylko pozyskiwać dobrze wykształconych pracowników, ale móc edukować tych, którzy już o nich pracują, mówiła także kandydująca do sejmu Lilianna Łuczkiewicz.

Dla Tomasza Kaliszana – ojca – edukacja to fundament funkcjonowania rodziny. – Oddajemy najcenniejsze dobro, które mamy w rodzinie na pół dnia do szkoły i musimy czuć się bezpieczni – mówił. – Basia Kamińska, którą znam wiele lat ma ogromną wiedzę i kompetencje w dziedzinie oświaty daje gwarancję, że polskie dzieci będą mogły się czuć bezpiecznie. Przygotowany przez nią program to fundamentalne rozwiązania poprawienia jakości oświaty w Polsce. Dlatego zachęcam, by głosować na Barbarę Kamińską – rekomendował Kaliszan.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.