Jak świetny wypoczynek, to tylko latem i w egzotycznych krajach? Niekoniecznie. Warto pomyśleć o tym, co mamy w zasięgu ręki. Na Opolszczyznę co roku przyjeżdżają do nas miliony turystów z zagranicy.

Województwo opolskie ma w swojej ofercie wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. W naszym regionie warto odwiedzić m.in. Góry Opawskie, jedne z najniższych pasm górskich w Sudetach. Może nie ma tam odpowiednich warunków na narciarstwo zjazdowe przez brak grubej pokrywy śnieżnej, jednak można próbować swoich sił w nartach biegowych i odkryć w sobie duszę sportowca.

– Co roku planujemy z chłopakiem wakacje jesienią. Nie tylko dlatego, że ceny w biurach podróży są niższe, ale również dlatego, że jest mniejszy tłok. Dla nas to plus, że nie ma już tylu turystów co w sezonie letnim – tłumaczy Zuzanna z Opola. – W tym roku nie będzie to Grecja, Chorwacja ani Tajlandia, ale nasze polskie góry i okolice. Postanowiliśmy odwiedzić kilka uzdrowiskowych miejsc i nacieszyć się pięknym polskim krajobrazem – dodaje.

Najwyższym szczytem Gór Opawskich, które posiadają najgęstszą sieć szlaków w Sudetach, jest Biskupia Kopa, o wysokości 890 m n.p.m. Znajdująca się na niej wieża widokowa od listopada do grudnia otwarta jest
w soboty i niedziele w godz. 11–15. Panujący tam spokój przyciąga co roku wielu amatorów pieszych wędrówek i turystyki aktywnej. Pobliskie miejscowości Pokrzywna, Jarnołtówek, także Głuchołazy ze swoją ofertą ośrodków, pensjonatów i hoteli stanowią idealną bazę wypadową nie tylko na pobliskie wzgórza – doradza Adam Krzyżanowski, specjalista ds. informacji turystycznej z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

– Tuż obok znajdują się czeskie Jeseniki z rozbudowaną infrastrukturą dla narciarzy, zarówno tych szusujących po stokach, jak i spacerujących na biegówkach.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Kolejnym najczęściej odwiedzanym miejscem w okresie jesienno-zimowym jest w naszym regionie park krajobrazowy Góra św. Anny. Dla wielu osób to weekendowy cel wypraw z rodziną bądź przyjaciółmi. Znajdujący się tam geopark zachęca do pieszych wędrówek nie tylko latem. W sezonie zimowym krajobraz zmienia się tam nie do poznania.

Ciekawostką jest fakt, że na Górze św. Anny działa całoroczny tor saneczkowy o długości 600 metrów. W okresie od listopada do kwietnia z toru można korzystać nawet do zmroku, dzięki odpowiedniemu oświetleniu.

Sztuka na… chłodne dni

Zima nie należy do najprzyjemniejszych pór roku. Dlatego też kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, powinniśmy odwiedzić opolskie muzea, w których często prezentowane są ciekawe wystawy tematyczne oraz zbiory.

– Niewątpliwie największą muzealną atrakcją Opolszczyzny jest Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wystawa naszpikowana multimediami i muzyką zainteresuje nawet najbardziej wymagających – zapewnia Adam Krzyżanowski.

Województwo opolskie ma w swojej ofercie również inne ciekawe muzea, m.in. Muzeum Wsi Opolskiej (z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych), Fabrykę Robotów w Łączniku, gdzie na wystawie możemy zobaczyć nietypowe rzeźby z filmów science fiction, i Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie, gdzie można poznać historię świata oraz udać się w kosmos. Natomiast jeśli marzą nam się klimatyczne i nastrojowe zdjęcia, warto pomyśleć nad wycieczką do opolskich zamków i pałaców, które przepięknie prezentują się w zimowej scenerii.

– Oczywiście hitem pozostaje w tej kategorii zamek w Mosznej, którego bajkowa architektura dumnie prezentuje się o każdej porze roku – zauważa specjalista z OROT.

Urlop jesienią i zimą. U nas też jest pięknie

Zamek w Mosznej odwiedzany jest o każdej porze roku przez polskich, jak i zagranicznych turystów. Często jego bajkowa sceneria służy do sesji zdjęciowych

Równie często odwiedzanym przez turystów miejscem jest zamek w Niemodlinie oraz Zamek Piastów Śląskich w Brzegu z Muzeum Piastów Śląskich. Połączenie zwiedzania zamkowych przestrzeni z poznaniem lokalnej historii to kolejny głos za taką formą urlopu.

Urlop jesienią i zimą. U nas też jest pięknie

Szczeliniec Wielki to jedna z atrakcji województwa dolnośląskiego

Celebruj święta aktywnie i na jarmarkach

Wypoczynek zimowy nie mógłby się obejść bez udziału w jarmarkach bożonarodzeniowych organizowanych w wielu miastach województwa. Można na nich nie tylko poczuć magię świąt, ale również skosztować wiele
przysmaków oraz kupić oryginalne ozdoby świąteczne. W naszym regionie najbogatszy w atrakcje jest coroczny jarmark bożonarodzeniowy w Opolu, który docenia coraz więcej osób nie tylko z regionu, ale także sąsiednich województw oraz całego pogranicza polsko-czeskiego.

Urlop jesienią i zimą. U nas też jest pięknie

Jarmarki bożonarodzeniowe, co roku stawiane w centrach polskich miast i miasteczek przyciągają tłumy

Komu mało, nie może przegapić zimą oferty lokalnych lodowisk. Najbardziej znane są: Toropol w Opolu, sztuczne lodowisko w Nysie oraz lodowisko Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Głuchołazach.

Na pytanie, co można zobaczyć w okresie jesienno-zimowym na Opolszczyźnie oraz poza regionem, odpowiadamy: bardzo wiele! Spragnionym wrażeń warto z pewnością polecić Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich w województwie dolnośląskim, sanatoria i uzdrowiska w Beskidzie Śląskim lub cieszące się każdego roku największym zainteresowaniem Zakopane.

Urlop jesienią i zimą. U nas też jest pięknie

Wieża Bramy Górnej w Głuchołazach

Fot. OROT / Kinga Tokarz

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie