W całej Polsce środowiska kultury wyszły dziś przed siedziby swoich instytucji, by domagać się natychmiastowej interwencji humanitarnej i zaprzestania nielegalnych push-backów na granicy polsko-białoruskiej. Ludzie kultury protestowali przeciwko przedłużaniu stanu wyjątkowego, dehumanizacji uchodźców i przemocy państwa. Jedną z instytucji biorących udział w proteście jest Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu.
– Środowiska kultury postanowiły zorganizować ten kameralny protest, żeby pokazać, że nie możemy odwracać wzroku od tego, co dzieje się na polsko-białoruskiej granicy – wyjaśnia Joanna Filipczyk, dyrektorka GSW. – To zbyt ważna sprawa, która w aspekcie ogólnoludzkim dotyka nas wszystkich. Musimy o tej sytuacji mówić i musimy wciąż zwracać na nią uwagę. Podkreślam, że jako instytucja kultury nie angażujemy się w akcję polityczną, lecz w akcję humanitarną, ogólnoludzką.
Apel środowiska kultury w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczpospolitej Polskiej
– Stanowczo przeciwstawiamy się nielegalnym i niehumanitarnym praktykom wywózek osób, szukających w Polsce ochrony międzynarodowej, na granicę i wypychaniu ich przez polską Straż Graniczną na stronę białoruską. Ludzie w krytycznej sytuacji, uciekający od wojny i przemocy domagają się wsparcia ze strony państwa polskiego, które ma obowiązek go udzielić zgodnie z sygnowanymi przez Polskę międzynarodowymi konwencjami. Apelujemy o natychmiastową pomoc potrzebującym, dopuszczenie do nich służb medycznych oraz wszystkich osób i organizacji, które są w stanie odnaleźć błądzące po lasach osoby i uratować je przed śmiercią. W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że w pełni popieramy działania Grupy Granica.
– Zdecydowanie przeciwstawiamy się dehumanizującym, uwłaczającym godności ludzkiej sposobom przedstawiania osób w sytuacji uchodźczej przez polskie władze i związane z nimi media. Na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym, który wymaga natychmiastowej interwencji. Apelujemy do społeczności międzynarodowej, w szczególności organizacji zajmujących się prawami człowieka, o wsparcie. Domagamy się przestrzegania zapisów konwencji genewskiej, a przede wszystkim: ratowania ludzkiego życia.
Sygnatariuszami apelu są m.in. Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland, Mariusz Szczygieł, Maja Ostaszewska, czy Andrzej Chyra,
Akcję można wesprzeć podpisując petycję.
Fot. Archiwum GSW Opole