W całej Polsce środowiska kultury wyszły dziś przed siedziby swoich instytucji, by domagać się natychmiastowej interwencji humanitarnej i zaprzestania nielegalnych push-backów na granicy polsko-białoruskiej. Ludzie kultury protestowali przeciwko przedłużaniu stanu wyjątkowego, dehumanizacji uchodźców i przemocy państwa. Jedną z instytucji biorących udział w proteście jest Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. 

– Środowiska kultury postanowiły zorganizować ten kameralny protest, żeby pokazać, że nie możemy odwracać wzroku od tego, co dzieje się na polsko-białoruskiej granicy – wyjaśnia Joanna Filipczyk, dyrektorka GSW. – To zbyt ważna sprawa, która w aspekcie ogólnoludzkim dotyka nas wszystkich. Musimy o tej sytuacji mówić i musimy wciąż zwracać na nią uwagę. Podkreślam, że jako instytucja kultury nie angażujemy się w akcję polityczną, lecz w akcję humanitarną, ogólnoludzką.

Ludzie kultury protestują przeciwko niehumanitarnemu traktowaniu uchodźców

Apel środowiska kultury w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczpospolitej Polskiej

– Stanowczo przeciwstawiamy się nielegalnym i niehumanitarnym praktykom wywózek osób, szukających w Polsce ochrony międzynarodowej, na granicę i wypychaniu ich przez polską Straż Graniczną na stronę białoruską. Ludzie w krytycznej sytuacji, uciekający od wojny i przemocy domagają się wsparcia ze strony państwa polskiego, które ma obowiązek go udzielić zgodnie z sygnowanymi przez Polskę międzynarodowymi konwencjami. Apelujemy o natychmiastową pomoc potrzebującym, dopuszczenie do nich służb medycznych oraz wszystkich osób i organizacji, które są w stanie odnaleźć błądzące po lasach osoby i uratować je przed śmiercią. W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że w pełni popieramy działania Grupy Granica.

– Zdecydowanie przeciwstawiamy się dehumanizującym, uwłaczającym godności ludzkiej sposobom przedstawiania osób w sytuacji uchodźczej przez polskie władze i związane z nimi media. Na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym, który wymaga natychmiastowej interwencji. Apelujemy do społeczności międzynarodowej, w szczególności organizacji zajmujących się prawami człowieka, o wsparcie. Domagamy się przestrzegania zapisów konwencji genewskiej, a przede wszystkim: ratowania ludzkiego życia.

Sygnatariuszami apelu są  m.in. Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland, Mariusz Szczygieł, Maja Ostaszewska, czy  Andrzej Chyra,

Akcję można wesprzeć podpisując petycję.

Link do zrzutki wspierającej działania Grupy Granica (https://twitter.com/grupagranica), zrzeszającej organizacje zajmujące się pomocą uchodźcom przy granicy polsko-białoruskiej:

Fot. Archiwum GSW Opole

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze