Dziś Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zorganizował oficjalnie otwarcie Jazu w Chróścicach, inwestycji realizowanej od 2011 roku. Jest to kolejna potężna inwestycja hydrotechniczna zrealizowana w ostatnich latach na Opolszczyźnie.
Inwestycja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu nie tylko poprawiła warunki żeglugowe na tym odcinku Odry, ale także wydatnie podniesie poziom bezpieczeństwa powodziowego regionu. W ramach projektu w Chróścicach wybudowany został nowy jaz klapowy z przepławką dla ryb dwuśrodowiskowych i nowoczesną sterownią jazową.
Oficjalne otwarcie poprzedziła konferencja z okazji zakończenia projektu pn. „Modernizacja stopnia Chróścice – przystosowanie do III klasy drogi wodnej”. Dzięki zmodernizowaniu jazu w Chróścicach, odcinek w województwie opolskim odzyskuje żeglowność w kategorii III klasy.
Jak powiedział Edward Nawirski dyrektor RZGW we Wrocławiu:
Kończymy dziś inwestycję, która w sposób kompleksowy modernizuje jeden ze stopni wodnych na odrzańskiej drodze wodnej. Stopień w Chróścicach ma ponad sto lat historii, jaz kozłowo-iglicowy został zbudowany ponad 120 lat temu. Po stu latach doprowadziliśmy do modernizacji. Wartością dodaną tego projektu jest to, że w sposób istotny poprawiamy warunki żeglugi na tym akwenie, jednocześnie zmodernizowaliśmy obie śluzy.
Na tym obiekcie są dwie śluzy tzw. długa i krótka. Poprawiły się też w sposób istotny warunki pacy pracowników. Bowiem poprzedni jaz kozłowo-iglicowy jest bardzo niebezpieczny dla pracowników w sytuacji zagrożenia, kiedy trzeba postawić iglice, które budują tamę. W przypadku, kiedy otrzymujemy informację o nadejściu wód powodziowych, demontaż takiej konstrukcji trwa od kilku do kilkunastu godzin. W przypadku zbudowanego jazu i oddawanego dziś do użytku proces ten zamknie się w kilkudziesięciu minutach. Budując takie nowoczesne urządzenia poprawia się też sytuacja powodziowa. W ramach projektu poprawiliśmy też przepływ wody przez ten stopień.
Jaz kozłowo-iglicowy w Chróścicach był jednym z dwóch na tym odcinku Odry. W tej chwili został tylko jeden taki obiekt, który jest na stopniu wodnym Ujście Nysy. Jest to ostatni jaz kozłowo-iglicowy na odcinku opolskim, który jest też przewidziany w planach modernizacyjnych RZGW.
Obecny na konferencji Witold Sumisławski prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wypowiedział się na temat przyszłości rzeki Odry:
Dla Odry opracowywana jest koncepcja i plan działania, który jest bardzo konkretny. Najważniejszą rzeczą jaką zrobiliśmy to wprowadziliśmy do strategicznych dokumentów planistycznych wszystkie działania zarówno dla Odry skanalizowanej jak i swobodnie płynącej. Wszystkie inwestycje zostały poddane analizie zgodności z dyrektywami unijnymi i wprowadzone do dokumentów strategicznych oraz zostały na nie zawnioskowane źródła finansowania.
Drugim elementem niezwykle ważnym jest to, że Odra jest rzeką graniczną. Granica państwa przebiega środkiem rzeki Odry, połowa należy do nas a połowa należy do Niemiec. Dlatego nie ma możliwości podejmowania jakichkolwiek jednostronnych działań na rzece Odrze granicznej, bo wpływałoby to na zmianę granicy państw.
Przez 10 lat trwały negocjację, które umożliwią takie działania na rzece Odrze, aby były one skoordynowane przez oba państwa. Taki dokument powstał i został podpisany przez rządy obu krajów. Mamy w końcu podstawę, aby realizować zadania ze stroną Niemiecką. Oznacza to, że od Malczyc do ujścia Nysy Łużyckiej zrealizowane zostaną zadania odbudowy i zabudowy regulacyjnej, które umożliwią utrzymanie III klasy żeglowności Odry na tym odcinku (III klasa żeglowności oznacza głębokość tranzytową 1,8m i szerokość śluz 9 metrów). Wszystkie te założenia mają zostać zrealizowane do 2022 roku, ich wartość to ponad 2 miliardy złotych. Trzeba dodać, że w tych projektach nie są tylko inwestycje związane z Odrą, lecz także projekty związane z bezpieczeństwem powodziowym Nysy Kłodzkiej i częściowo górnej Wisły.
Po konferencji zaproszeni goście udali się do Chróścic, aby przyjrzeć się z bliska zmodernizowanemu stopniowi wodnemu. Przed uroczystym przecięciem wstęgi Edward Nawirski dyrektor RZGW we Wrocławiu przyznał, że chciałby, aby oddawany stopień wodny w Chróścicach był wzorem dla naśladowania przy budowie innych tego typu obiektów.
W oficjalnych uroczystościach brał też udział wicemarszałek województwa opolskiego Antoni Konopka. Po oficjalnych przecięciu wstęgi, wszyscy zgromadzeni goście mogli zwiedzać nowo oddany obiekt. Można było przespacerować się kładką na drugą stronę, czy zwiedzić „punkt dowodzenia” znajdujący się na wieży przy długiej śluzie.
Nowo oddany obiekt zwiedzali też wójt Dobrzenia Wielkiego Henryk Wróbel i wójt Dąbrowy Marek Leja. Kładka biegnąca przez zmodernizowany stopień ułatwi komunikację pieszą i rowerową, zarówno mieszkańcom Chróścic jak i Naroka leżącego na drugim brzegu Odry. Przy obiekcie powstały też dwie przystanie kajakowe. Cała inwestycja w Chróścicach była realizowana przez firmę Skanska na zlecenie RZGW we Wrocławiu. Kosztowała ponad 85 milionów złotych, w tym dotacja ze środków unijnych wyniosła blisko 52 milionów złotych.