W Dobrzeniu Wielkim otwarto zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków [ZDJĘCIA, AUDIO]

© Tomasz Chabior

Unowocześnioną i rozbudowaną oczyszczalnię ścieków oficjalnie otwarto we wtorek w Dobrzeniu Wielkim. Obiekt ma służyć przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

Oficjalne otwarcie obiektu rozpoczęło przecięcie czerwonej wstęgi. Później zaproszeni goście zostali oprowadzeni przez Bogdana Lechowskiego – prezesa spółki Prowod zarządzającej oczyszczalnią – po rozbudowanym obiekcie. Zobaczyli dobudowane urządzenia i zmodernizowane pomieszczenia sanitarne.

Oczyszczalnia została także poświęcona przez Jana Poloka, proboszcza parafii św. Katarzyny w Dobrzeniu Wielkim. Po wszystkim głos zabrały osoby odpowiedzialne za inwestycję, które krótko ją podsumowały i podziękowały za współpracę.

– podkreśla Bogdan Lechowski, prezes zarządu spółki Prowod.

Rozbudowa oczyszczalni jest największą od lat inwestycją w gminie Dobrzeń Wielki. Jej koszt wyniósł 20 milionów złotych, a projekt wiązał się z pozyskaniem pożyczki na realizację zadania.

– opowiada Bogdan Lechowski.

Remont obiektu był konieczny, ponieważ oczyszczalnia była przeciążona hydraulicznie – spływało do niej więcej ścieków, niż mogła przetworzyć. Teraz wyposażono ją w nowoczesny sprzęt odpowiadający wyśrubowanym standardom europejskim, a jej przepustowość wynosi do 3 000 m³/dobę. Usprawni to gospodarkę ściekową gminy i przyczyni się do lepszej kondycji środowiska.

– zapewnia Bogdan Lechowski.

Inwestycja – oprócz unowocześnienia i rozbudowy systemów oczyszczających ścieki – objęła również modernizację istniejących budynków socjalnych. Wyremontowano elewacje, a obok tzw. osadników, czyli urządzeń wyłapujących zanieczyszczenia, wybudowano sterownię – centrum obsługi oczyszczalni.

Choć modernizacja oczyszczalni miała potrwać do połowy marca, zakończyła się miesiąc wcześniej. Przedsięwzięcie trwało w sumie trzy lata – przez rok przygotowywano się do inwestycji, a przez kolejne dwa lata ją realizowano.

– mówi Bogdan Lechowski.

Fot: Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.