Wierni przeszli spod kościoła parafialnego do kościoła św. Rocha, gdzie w kolejnych dniach, zgodnie z wieloletnią lokalną tradycją, będą świętować odpust ku czci swojego patrona.

Procesja wyruszyła po godz. 15.30 spod kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny. Następnie jej uczestnicy przeszli ulicami: Kościelną, Namysłowską i św. Rocha, aż dotarli do zabytkowego dobrzeńskiego kościoła. Część z nich, szczególnie młodzież, niosła figury przedstawiające: św. Rocha, Jezusa, Matkę Bożą i św. Józefa.

@opowiecie.info Wierni przeszli spod kościoła parafialnego do kościoła św. Rocha, gdzie w kolejnych dniach, zgodnie z wieloletnią tradycją lokalną, będą świętować odpust ku czci swojego patrona. #ŚwiętyRoch #Roch #odpust #kościół #religia #GminaDobrzeńWielki #DobrzeńWielki ♬ Chaotic classical music(930681) – nizimo

Na miejscu wierni powitali pielgrzymów z Fałkowic oraz dołączyli do nieszporów z udziałem księdza biskupa Waldemara Musioła, a później również mszy świętej. Była to jednocześnie okazja do spotkania z osobami, które pochodzą z okolic i choć nie mieszkają na co dzień w Polsce, chętnie przyjeżdżają na odpust. Tak zakończyła się pierwsza część tego lokalnego wydarzenia.

Kulminacja w niedzielę

Kolejna część odpustu już w niedzielę – 20 sierpnia. Tego dnia odbędzie się pięć mszy, kolejno o godzinach: 7.00, 8.15, 9.30, 11.00 i 17.00. Msza o 11.00 będzie sumą za parafian i pielgrzymów, którą będziemy transmitować na portalu Opowiecie.info: Odpust św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim – tu zobaczysz transmisję z sumy. W międzyczasie wierni będą mogli też dołączyć do niedzielnych nieszporów (godz. 16.00).

W poniedziałek (21 sierpnia) natomiast odbędą się: msza św. w intencji chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych (godz. 10.00) oraz msza św. za zmarłych (godz. 18.30), po której wierni przejdą w procesji z kościoła św. Rocha do kościoła parafialnego. Odpust zakończy z kolei msza św. z błogosławieństwem dla dzieci, którą zaplanowano na kolejną niedzielę – dokładnie na 27 sierpnia na godz. 15.00.

Kim był św. Roch?

Na rzeźbach czy obrazach świętego Rocha możemy zobaczyć z torbą pielgrzyma i psem trzymającym chleb w pysku. To dlatego, że takim właśnie pielgrzymem był – gdy zmarli jego rodzice rozdał ich majątek biednym i wyruszył w świat. W drodze z Montpellier, z którego pochodził, aż do Rzymu oraz w samym Rzymie, uzdrawiał też chorych.

Gdy sam zachorował na dżumę, w lesie odnalazł go pies, który przynosił mu chleb, stąd taki właśnie atrybut świętego. Dziś ten żyjący w XIV wieku Francuz jest patronem lekarzy, aptekarzy, szpitali i chorych, chroniącym ponadto przed zarazą. To jednocześnie jeden z najbardziej znanych świętych w Dobrzeniu Wielkim i okolicach.

fot. Tomasz Chabior

 

Odpust ku czci św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim 2023:

Sobota – 19 sierpnia:

 • 15.30: procesja z kościoła parafialnego do kościoła św. Rocha
 • 16.15: powitanie pielgrzymów z Fałkowic
 • 16.30: nieszpory z udziałem ks. biskupa Waldemara Musioła
 • 17.30: msza św.

Niedziela – 20 sierpnia:

 • 7.00: msza św.
 • 8.15: msza św. w intencji pielgrzymów z Fałkowic
 • 9.30: msza św.
 • 11.00: suma za parafian i pielgrzymów z transmisją na portalu Opowiecie.info
 • 16.00: nieszpory niedzielne
 • 17.00: msza św.

Poniedziałek – 21 sierpnia:

 • 10.00 msza św. dla chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych
 • 18.30: msza św. za zmarłych i procesja do kościoła parafialnego

Niedziela – 27 sierpnia:

 • 15.00: msza św. i błogosławieństwo dzieci
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.