Zaopatrzeni w kalosze, przeciwdeszczowe peleryny i profesjonalną lornetkę wyruszyli w karczowski las, by poznać jego tajniki i obserwować ptaki. Gmina Dąbrowa zorganizowała dla swoich mieszkańców spacer ornitologiczny.

Przewodnikiem podczas niemal dwugodzinnej wyprawy był Łukasz Berlik z Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

– Zobaczyliśmy ponad dwadzieścia gatunków ptaków, między innymi jerzyka, modraszkę czy kopciuszka. Obserwowaliśmy je przez lornetkę, robiliśmy zdjęcia – informuje Berlik – To była taka lekcja przyrody w terenie, coś bardzo cennego, szczególnie dla uczestniczących w spacerze dzieci. Warto organizować tego typu wydarzenia, by przybliżyć i uwrażliwić dzieci na naturę.

– Widziałem fajne ptaki i mogłem spędzić czas z moim kolegą. Bardzo mi się podobało, zauważyłem nawet sarnę. Ja zapamiętałam, że był ptaszek, który nazywa się kopciuszek – dzielili się swoimi wrażeniami najmłodsi uczestnicy spaceru.

– Dzieci trzeba odciągnąć od telewizorów i telefonów, ale należy je zaciekawić danym tematem. Myślę, że to się udało. Ja podczas spaceru opowiadałem i pokazywałem wnukom, jak sam bawiłem się w dzieciństwie, mając do dyspozycji gałązki, kamyki i rośliny – mówi jeden z uczestników wydarzenia.

Po spacerze wszyscy spotkali się na poczęstunku w Stajni Karczów. Był czas na rozmowę przy kawie, najmłodsi korzystali z huśtawek, dla chętnych przygotowano kolorowanki.

– Spacer ornitologiczny zorganizowaliśmy w ramach zadania „Naturalnie, że Dąbrowa”. Jest to projekt dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu – wyjaśnia Ilona Lenart, sekretarz gminy Dąbrowa

– Powstała gra terenowa, która w formie zabawy pozwala poznać rośliny i zwierzęta znajdujące się na terenie gminy. Poza tym odbywają się warsztaty w szkołach i przedszkolach, a także spacery z udziałem przyrodników. Zależy nam na pogłębianiu wiedzy ekologicznej wśród naszych mieszkańców – dodaje Lenart.

Kolejny otwarty spacer na terenie gminy Dąbrowa zaplanowano na wtorek, 4 czerwca. Chętni do udziału zaproszeni są na godzinę 9.00 do wiaty w parku dworskim w Chróścinie.

Fot. Anna Kurc

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.