Aktywność, działanie, kreatywność to słowa klucze do powstania nowych Kół Gospodyń Wiejskich. Panie ze Stobrawy i Kurzni połączyły siły i wcieliły w życie nowe inicjatywy. 

Koła Gospodyń Wiejskich pełnią w swoich lokalnych społecznościach bardzo ważną rolę społeczną. Na mocy ustawy od listopada 2018 r. określone zostały nowe formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się kobiet, tryb zakładania kół oraz ich organizację. Z zachęty do zakładania KGW skorzystały panie z dwóch miejscowości w gminie Popielów.

Koło Gospodyń Wiejskich Stobrawianki do Krajowego Rejestru wpisane zostało 1 lipca. Do wspólnej aktywności zgłosiły się 22 panie. W składzie zarządu znalazły się: przewodnicząca Dorota Sroczyńska, zastępca Monika Szpajcher i skarbnik Krystyna Wołoszyn. W gminie Popielów powstały dwa nowe Koła Gospodyń Wiejskich– Naszą pierwszą inicjatywą jest udział w konkursie, w którym zabiegamy o dofinansowanie na wyposażenie kuchenne do nowowyremontowanej świetlicy. Jeśli uda się zakupić potrzebne sprzęty, to zaczniemy pichcić, spotykać się, poznawać nowe smaki. Obecnie zastanawiamy się, w jakiej dziedzinie będziemy najlepsze, dlatego nasze działania będą wszechstronne, a z czasem może odnajdziemy swój jeden kierunek – mówi Monika Szpajcher, sołtys Stobrawy i zastępca przewodniczącej koła.

Dwadzieścia pań od 2 września tworzy Koło Gospodyń Wiejskich Tradycja w Kurzniach. Do zarządu wybrane zostały: przewodnicząca Iwona Chuchla, zastępca Anna Goldewicz, skarbnik Alicja Gieża.

W gminie Popielów powstały dwa Koła Gospodyń Wiejskich

W budżecie państwa na 2020 r. przewidziano 40 mln zł na wsparcie KGW. Termin naboru wniosków o dofinansowanie działalności mija 30 września. Każde z kół może otrzymać dotację w wysokości od 3 do 5 tys. zł.  Fundusze mogą zostać przeznaczone na m.in. rozwój przedsiębiorczości kobiet oraz propagowanie kultury i kultywowanie tradycji.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie