Według planów najpóźniej do końca października 2024 roku przy ul. Parkowej w Murowie stanie Centrum Usług Publicznych. W czwartek (9.11) oficjele dokonali w tym miejscu symbolicznego wbicia szpadli.

W jednym miejscu znajdą się Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i sala wiejska, której do tej pory w Murowie nie było. To skoncentruje kilka istotnych dla miejscowości i gminy punktów. Dzięki temu będzie można załatwić za jednym zamachem sprawę i w Urzędzie Gminy i w GOPS-ie, oszczędzając przy tym czas.

W czwartek urzędnicy wspólnie wbili w tym miejscu „pierwsze szpadle”, co oficjalnie zainicjowało trwające już prace. Na placu bodowy spotkali się między innymi: wójt Paweł Golenia, kierownik budowy Bernard Koziol, radny województwa Hubert Kołodziej oraz wiceprzewodniczący wojewódzkiego zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Ryszard Galla.

– Planujemy wprowadzić się do tego budynku już za rok, bo na razie, od trzech lat, pracujemy w lokalizacji zastępczej w szkole w Zagwiździu – zaznacza Michał Golenia, wójt gminy Murów. – Będzie to budynek jednokondygnacyjny, w którym nie trzeba będzie chodzić po schodach. Zostanie jednocześnie przystosowany do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Ten nowoczesny budynek parterowy zostanie też wyposażony w monitoring, alarm i odpowiednie do tego systemy instalacji IT. Ponadto będzie spełniał ważny dziś wymóg energooszczędności, w czym pomogą odnawialne źródła energii. Według planu budowa Centrum Usług Publicznych w Murowie ma skończyć się do końca października 2024 roku.

– Termin jest bardzo krótki, więc zobaczymy, na co pozwolą nam warunki atmosferyczne. Szczególnie, że startujemy prawie w końcówce tej jesieni. Jeśli zima będzie łagodna, to nie zamierzamy przerywać prac, ale jeśli nie, to spróbujemy zamiennych rozwiązań – informuje Bernard Koziol, kierownik budowy. – Jak dotąd działamy zgodnie z planem, w tej chwili praca wre i przygotowujemy się do betonowania płyty fundamentowej. Nie jest to trudna inwestycja, a konstrukcja nie jest skomplikowana.

Budowa murowskiego Centrum Usług Publicznych pochłonie 11 mln zł, z czego ponad 9 mln zł to dofinansowanie z budżetu skarbu państwa. Znajdzie się ono przy ul. Parkowej, a więc naprzeciwko placu zabaw za Publiczną Szkołą Podstawową w Murowie.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.