Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza dzieci w wieku 6-10 lat do udziału w warsztatach historyczno-plastycznych pt. Nic dwa razy, które będą się odbywać od 1-23 czerwca br. w opolskiej siedzibie przy ulicy Minorytów 3.  

Warsztaty pt. Nic dwa razy w Muzeum Jeńców Wojennych – zaproszenie

Sztuka jest niezastąpiona, gdy chcemy w łagodny sposób opowiedzieć bardzo młodym odbiorcom o trudnych kartach historii. W naszych warsztatach wykorzystaliśmy dwie jej dziedziny: muzykę i malarstwo. I tak, punktem wyjścia będzie piosenka „Zapomniane miasteczko”, autorstwa Feliksa Konarskiego – jednego z artystów podążających szlakiem bojowym wraz z 2. Korpusem gen. W. Andersa, a jednocześnie jednego z bohaterów wystawy prezentowanej obecnie w opolskiej siedzibie Muzeum. To utwór, który kreuje nostalgiczny nastrój zadumy nad drogimi sercu „małymi ojczyznami”, które w czasie II wojny światowej i tuż po niej musieli opuścić Polacy mieszkający na wschodnich terenach II Rzeczypospolitej.

Podczas zasadniczej części warsztatów dzieci, podzielone na dwuosobowe zespoły, zaangażują się we wspólne tworzenie wyobrażonego miasteczka. Każdy zespół otrzyma inne zadanie malarskie i inną paletę kolorów do wykorzystania. Dzieci bazować będą na  małych „zalążkach” obrazu, czyli namalowanych uprzednio fragmentach miasteczka – domyślnych początkach historii, które mali artyści będą samodzielnie kontynuować. Na koniec prace zostaną zestawione ze sobą, by ujawnić ukryty sens całego obrazu. Najciekawsze historie „pędzlem malowane” zostaną nagrodzone.

Dla kogo?
Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat
Gdzie?
Siedziba Muzeum w Opolu, ul. Minorytów 3
Kiedy?
1-23 czerwca od wtorku do piątku, w godzinach otwarcia Muzeum
Czas trwania?
60 minut
Koszt?
5 zł od osoby
Kontakt i zapisy:
Dział Edukacji i Wystaw CMJW, tel. 77 434 34 75, e-mail: edukacja@cmjw.pl

Fot. CMWJ w Opolu

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie