„Zdrowy umysł, zdrowe ciało i zabawy nie za mało” – pod takim hasłem w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu obchodziliśmy  święto najmłodszych pacjentów, w ramach ogólnopolskiej akcji – informuje Edyta Hanszke-Lodzińska, rzeczniczka prasowa USK w Opolu.

O Dniu Dziecka pamiętali w USK w Opolu

– Zaprosiliśmy dzieci do wspólnego rysowania plakatu promującego aktywność i zdrowie jedzenie. Wcześniej dietetyk opowiedziała im o piramidzie zdrowia. Były też upominki i zdrowe przekąski – dodaje.

USK włączył się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji pod patronatem krajowego i wojewódzkich konsultantów ds. pielęgniarstwa pediatrycznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych.

– Przez zabawę i w humorystyczny sposób chcieliśmy porozmawiać z naszymi dziecięcymi pacjentami i ich rodzicami i opiekunami o zasadach zdrowego życia i żywienia. Była krótka pogadanka, ale też zgadywanki, przygotowane przez dietetyk. Wspólnie malowaliśmy plakat promujący te omawiane zasady, który wystawiliśmy przy wejściu do oddziału pediatrii. Przygotowaliśmy też dla dzieci słodkie i przekąski owocowe oraz upominki – opowiada Adriana Mazurkiewicz-Fornalik, pełnomocnik dyrektora d.s. praw pacjenta.

Razem z dziećmi do malowania plakatu włączyli się dorośli, m.in. dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera, kierownik Oddziału Pediatrii dr hab. n. med. Agata Chobot, pielęgniarki oraz nauczyciele z Zespołu Placówek Specjalnych przy zakładach opieki zdrowotnej w Opolu.

– Pomysł organizacji akcji poddała dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, krajowa konsultant ds. pielęgniarstwa pediatrycznego. Ja zachęciłam do włączenia się w tę inicjatywę szpitale z województwa opolskiego, przekazując im materiały promocyjne. Naszą ideą było zaproszenie do rozmowy na temat zdrowego odżywiania dzieci i ich opiekunów, bo liczba dzieci borykających się z otyłością w Polsce dynamicznie rośnie. To niepokojące zjawisko, które skutkuje poważnymi chorobami – wyjaśnia Krystyna Gębuś-Dinter, pielęgniarka oddziałowa pediatrii i wojewódzka konsultant ds. pielęgniarstwa pediatrycznego.

Pomysłodawcy tej akcji wystosowali do rodziców apel, który umieścili na plakacie: „Drogi Rodzicu, zamiast batona i smartfona podaruj dziecku Owocona”.

O Dniu Dziecka pamiętali w USK w Opolu

– Naszą rolą jako placówki medycznej jest leczenie, ale także, a może przede wszystkim profilaktyka, która ma chronić przed poważnymi chorobami. Gratuluję pomysłodawcom tej akcji i cieszę się, że nasi pracownicy tak wspaniale ją przeprowadzili wspólnie z naszymi małymi pacjentami i ich rodzicami – komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny. – Wszystkim dzieciom, w szczególności tym, które swoje święto spędzają w naszym szpitalu, życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i radości.

Fot. USK

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.