Zjazd Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców jednogłośnie udzielił absolutorium zarządowi za rok 2020. W związku z 30 rocznicą podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy przegłosowano uchwałę, w której Delegaci apelują o dalsze pogłębienie stosunków dwustronnych między oboma krajami. Drugi apel dotyczy szczepień.

Rok 2020 był dla TSKN trudny i jednocześnie wyjątkowy. Pandemia koronawirusa, która wybuchła na początku roku pokrzyżowała plany świętowania jubileuszu 30-lecia TSKN. Brak fizycznej możliwości spotkania, zmusił Towarzystwo do przeorganizowania wielu podejmowanych w ciągu roku inicjatyw. Mimo tych trudności wynik finansowy Towarzystwa za rok 2020 jest zbliżony do tego z 2019 roku. I chociaż liczba zrealizowanych inicjatyw w strukturach lokalnych była mniejsza, zrealizowano więcej inicjatyw centralnych.

– W ostatnim czasie udało nam się nadać nowe impulsy nowymi projektami z dziedziny kultury i języka – mówił do zebranych przewodniczący Towarzystwa Rafał Bartek. – Ale teraz musimy być w stanie wypełnić je życiem. Ten rok wymaga naszego szczególnego działania – trwa spis powszechy, dziękuję wszystkim tym, którzy pomagają w naszej akcji reklamowej i w spisywaniu się, jednocześnie prosząc o więcej! Nie bójmy się odważnie deklarować naszej narodowości! We wrześniu w Niemczech odbywają się wybory do Bundestagu, wielu z nas posiadających także obywatelstwo niemieckie, może również w tych wyborach wziąć udział. Nie bójmy się zatem przejąć odpowiedzialności i współdecydować o tym, kto będzie zasiadał w Bundestagu przez najbliższe 4 lata.

Dwa ważne apele i absolutorium dla zarządu TSKNW tym roku obchodzona jest również 100 rocznica Plebiscytu na Górnym Śląsku, wydarzenia, które 100 lat temu doprowadziły Górny Śląsk do podziału tego obszaru. Raz po raz próbuje się nam, Niemcom mieszkającym tu, na Górnym Śląsku, wmówić nasz pogląd na wydarzenia jako błędny. Wydarzenia sprzed 100 lat, o czym historycy już dziś mówią, były wojną niemiecko-polską. Podejmowanie tych trudnych tematów wymaga odwagi i dziękuję wszystkim, którzy to robią! Czasami są to pozornie małe rzeczy, które mogą mieć duże znaczenie. Nasza opinia, Nasza percepcja historii jest również częścią percepcji historii tego regionu. Nie pozwólmy, by nam to odebrano.

Na koniec proszę pozwolić mi przytoczyć cytat z traktatu podpisanego przez Niemców i Polaków 30 lat temu. Artykuł 20 traktatu stanowi: „Członkowie mniejszości niemieckiej w Rzeczypospolitej Polskiej, to jest osoby narodowości polskiej, które są pochodzenia niemieckiego albo przyznają się do języka, kultury, a także osoby narodowości niemieckiej w Republice Federalnej Niemiec, posiadające niemieckie obywatelstwo, które są pochodzenia polskiego albo przyznają się do języka, kultury lub tradycji polskiej, mają prawo indywidualnie lub wespół z innymi członkami swojej grupy do swobodnego wyrażani, zachowania i rozwijania swojej tożsamości etnicznej, kulturalnej, językowej i religijnej bez jakichkolwiek próby asymilacji wbrew ich woli.” Nie zapominajmy o tym, bo w końcu tak wiele zależy od nas!” – mówił Bartek.

W związku z 30 rocznicą podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy przegłosowano uchwałę, w której Delegaci apelują o dalsze pogłębienie stosunków dwustronnych między oboma krajami, a także wskazują nowe postulaty – powstanie Centrum Wielojęzyczności w województwie opolskim, które służyłoby dalszemu rozwojowi nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości.

Apelujemy o pełną realizację postanowień deklaracji niemiecko-polskiego okrągłego stołu z 12 czerwca 2011 roku – czytamy w apelu. Cieszymy się, że dzięki wysiłkowi i wsparciu wielu stron poczyniono postępy w niektórych tematach, takich jak: utworzenie Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce, ubolewamy jednak, że od lat w wielu kwestiach trwa stagnacja, a w niektórych miejscach podejmowane są nawet kroki wstecz, tak jak to ma miejsce w temacie oświaty mniejszości niemieckiej w Polsce.

Apelujemy o spojrzenie na problem edukacji mniejszości niemieckiej nie tylko z perspektywy samej mniejszości, ale także z perspektywy regionu europejskiego, w którym ta mniejszość mieszka. Różnorodność kulturowa i języki mniejszości są obecnie czynnikami ekonomicznymi, które ożywiają wiele regionów Europy. Ważnym warunkiem wstępnym jest jednak dobra oferta edukacyjna, która zapewniłaby odrodzenie języka mniejszości.

W drugim apelu delegaci zwrócili się do wszystkich mieszkańców o udział w szczepieniach przeciw COVID-19, by jak najszybciej wrócić do normalności i do spotkań, które są podstawą działalności TSKN.

Delegaci podziękowali również  Romanowi Kolkowi za 10 lat służby jako Wicemarszałek Województwa Opolskiego z ramienia Mniejszości Niemieckiej.

Dwa ważne apele i absolutorium dla zarządu TSKN

Fot. TSKN

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.