100 tysięcy złotych ma do rozdysponowania powiat opolski na ratowanie zabytków. Jest jeden warunek, który spełnić muszą wnioskodawcy: ratowany obiekt musi być wpisany do rejestru zabytków.

Ochrona zabytków jest jednym z zadań samorządu powiatowego, a o dotacje może się ubiegać – jak czytamy w ogłoszeniu o naborze – „każdy podmiot będący właścicielem lub posiadaczem zabytku, a także podmiot, który do tego zabytku posiada tytuł prawny wynikający z użytkowania wieczystego, ograniczonego prawa rzeczowego, trwałego zarządu, albo stosunku zobowiązaniowego (…)”.

– Mówimy tu rzecz jasna o zabytkach znajdujących się na terenie 13 gmin powiatu opolskiego, wpisanych do rejestru zabytków. Warto natomiast dodać, że kiedy pilnego remontu wymagała Katedra w Opolu, to powiat opolski również dorzucił swoją cegiełkę do ratowanie tego, ważnego dla całego regionu i jego tożsamości, zabytku – mówi starosta Henryk Lakwa.

Wnioski o dotacje, jak co roku, należy składać w siedzibie Starostwa Powiatowego w Opolu, przy ul. 1 Maja 29, w terminie do 10 lutego roku, w którym dotacje są udzielane. Nabór wniosków o dotacje ogłasza Zarząd Powiatu Opolskiego na stronie http://powiatopolski.pl/4745/ogloszenie-zabytki-2020.html w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Starostwa. Do ogłoszenia dołączone są również formularze do pobrania i wypełnienia oraz inne pomocne dane.

Jest już spora lista obiektów zabytkowych, które uratowano, czy odbudowano, dzięki wpsółfinansowaniu przez powiat opolski, na przykład:

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu otrzymała dofinansowanie w kwocie 13.656,54 zł na konserwację konfesjonału z kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Rzymskokatolicka Parafia Św. Rocha w Starych Budkowicach,otrzymała dofinansowanie w kwocie 10.780,00 zł. na zadanie  „Wymianę pokrycia dachowego w kościele parafialnym św. Rocha w Starych Budkowicach” . 

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, otrzymała dofinansowanie  na projekt  „Konserwacja i restauracja polichromii ściennych w prezbiterium kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie ” .

To był kilkuetapowy projekt podobnie jak  „Remont konserwatorsko- budowlany z wystrojem architektoniczno- rzeźbiarskim elewacji zewnętrznej drugiej elewacji południowej (szczyt – fasada) i elewacji wschodniej Domu Zakonnic w Czarnowąsach” ,  na który Zgromadzenie Sióstr Św. Jadwigi  w Czarnowąsach także otrzymało dotacje.

Wiedzą w starostwie opolskim, że o zabytki trzeba dbać

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.