Tradycyjnie, w pierwszym tygodniu nowego roku zarząd województwa przedstawił na konferencji prasowej plan działania Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. Przyspieszamy – stwierdził członek zarządu Szymon Ogłaza.

Większy budżet nie przekłada się na więcej inwestycji. Plany ZDW na 2023

– Mamy rekordowy budżet dzięki temu, że nałożyły się dwie perspektywy unijne, ale nie tylko – wyjaśniał dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Bartłomiej Horaczuk. – Pozyskaliśmy także dodatkowe środki rządowe. To także wynik inflacji – dodał. Przyznał, że w poprzednich latach za takie pieniądze udałoby się wybudować więcej dróg. Zwrócił także uwagę, że nie wiadomo, czy wykonawcy wytrzymają napięcia cenowe. Docierające od nich sygnały są niepokojące. Tym nie mniej pierwszy raz w historii województwa opolskiego budżet Zarządu Dróg Wojewódzkich przekroczy 300 milionów złotych.

– W tym roku mamy kilka źródeł dofinansowania. Kończy się Regionalny Program Operacyjny, a jednocześnie zaczyna się nowa perspektywa unijna i program Europejskie Fundusze dla Opolskiego. Oprócz dofinansowania unijnego będziemy korzystać ze wsparcia budżetu państwa oraz naszego budżetu województwa  – mówił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

W ramach kończącej się perspektywy unijnej prowadzone są prace na drogach w Ortowicach, Kietrzu oraz na odcinku Prószków – Przysiecz i Ściborowice – Kórnica. Tutaj budżet przewidziany jest na kwotę 68 mln złotych. Z programu Europejskie Fundusze dla Opolskiego za 70 mln złotych realizowane są już inwestycje drogowe w Kędzierzynie-Koźlu, Zdzieszowicach, Prószkowie oraz Krogulnej.

Nowe inwestycje z programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego prowadzone będą w tym roku w Przełęku, Kadłubie Turawskim, Oleśnie, między Kup a Ładzą i z Żędowic do Kielczy. Razem inwestycje te pochłoną 87 mln złotych, a łączna długość dróg wyniesie 8 km.

Z pieniędzy pochodzących z budżetu  województwa powstanie ścieżka pieszo-rowerowe z Tułowic do Niemodlina, przebudowana będzie też DW 416 w miejscowości Nowy Dwór Prudnicki. Budżet na ten cel wynosi 4 mln złotych.

– Otrzymaliśmy również pieniądze z budżetu państwa przeznaczone na przebudowę dróg o znaczeniu strategicznym. Na te inwestycje wydamy 87 mln złotych i dzięki temu przebudujemy łącznie 17 kilometrów dróg – mówi Szymon Ogłaza. Prace prowadzone będą w: Polskiej Nowej Wsi, między Wawelnem a Prądami oraz na odcinku Stobrawa-Kopanie–Łosiów–Pogorzela–Krzyżowice. Województwo opolskie otrzymało również pieniądze z Polskiego Ładu. Choć dofinansowanie nie zaspokoi w 100% potrzeb inwestycyjnych, to remontowane będą drogi: Zawadzkie – Żędowice, Chróścice – Stare Siołkowice na łączną kwotę 42 mln złotych.

W 2023 roku będą prowadzone również remonty nawierzchni dróg (tzw. “nakładki”) na kwotę 15 milionów złotych. Obejmą m.in. Ziemiełowice, Ochodze–Komprachcice oraz Zdziechowice–Krzyżanowice. Prowadzone będą również remonty chodników w: Antoniowie, Chudobie, Paczkowie, Maciowakrzach, Strzelcach Opolskich przy ulicy Kozielskiej oraz Nysie przy ulicy Otmuchowskiej.

Szymon Ogłaza podkreślał, że ważnymi inwestycjami na drogach wojewódzkich jest budowa bezpiecznych przejść dla pieszych. W tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 2 miliony 500 tysięcy złotych. Przygotowane zostaną również dokumentacje dla 10 inwestycji, obejmujących niemalże 60 kilometry dróg.

Również rowerzyści będą mogli liczyć na rozwój ścieżek rowerowych. W tym roku w ramach programu “Opolskie na rowery” zostanie przygotowana dokumentacja ich budowy w Gorzowie Śląskim, między Wawelnem a Chróściną oraz Starym Grodkowem a Skoroszycami.

Zwrócił uwagę na konieczność przygotowywania kolejnych dokumentacji, które w razie napływu pieniędzy można bez problemu wyjąć gotowe z szafy i od razu przystępować do realizacji inwestycji.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Bartłomiej Horaczuk podkreślał, że w tym roku mamy do czynienia ze znaczącym skokiem budżetu na inwestycje drogowe w województwie opolskim. Jednak nie oznacza to, że zwiększy się liczba remontowanych dróg. – To m.in. także większa liczba trudniejszych inwestycji i budowa dróg wymagająca większych nakładów – mówił. – Jest to jednak budżet kontynuacji.

W konferencji prasowej dotyczącej inwestycji drogowych realizowanych w 2023 roku uczestniczyli również radni województwa opolskiego oraz poseł Rajmund Miller.

Radna Brygida Kolenda-Łabuś mówiła o znaczeniu jakie ma udział finansowy samorządu w inwestycjach drogowych. Zwróciła uwagę na konieczność współdziałania z  zarządcą dróg krajowych na przykładzie Kędzierzyna -Koźla, gdzie mieszka. – Choć jestem z Kędzierzyna to wszystkie inwestycje w regionie mnie cieszą, nie tylko te w mojej okolicy, bo taka jest nasza rola, radnych województwa – przekonywała na koniec.

Radny Hubert Kołodziej przypomniał, że od wielu lat lobbuje inwestycje na drodze 454. Był świadkiem wypadków, także śmiertelnych, wynikających z jej złego stanu.  – W tej chwili widzę profesjonalne podejście zarządu województwa do tego tematu – podkreślał. Mówił także o znaczeniu budowy ścieżek rowerowych dla bezpieczeństwa i rozwoju turystyki.

– Drogi  nie są rzeczą najważniejszą, ale są niezwykle ważne – mówił radny Robert Węgrzyn. – Żeby dzieciaki dojechały do szkoły, żeby ludzie dojechali do pracy, żeby ratownicy medyczni zdążyli do chorego – muszą  być dobre drogi . Dwoma rękami będę głosował zawsze za wydatkami na drogi – zapewniał Węgrzyn.

– Moje miasto, Nysa, było pierwsze, które doczekało się obwodnicy z wielkim udziałem samorządu województwa – przypominał radny Bogusław Wierdak . – Dzisiaj temu Nysa kwitnie. Strach pomyśleć co by było gdybyśmy nie byli województwem o które wspólnie walczyliśmy. Bylibyśmy dziś zaściankiem   Miałem się już wybrać na emeryturę, ale poczekam do zakończenia tych inwestycji – mówił Wierdak.

Przysłuchujący się mówcom poseł Rajmund Miller stwierdził na koniec, że jest po raz kolejny pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu, ciężkiej pracy opolskich samorządowców. – Życzę nam wszystkim, żeby to co zaplanowaliście udało się zrealizować. Jestem dumny, że jestem posłem z województwa opolskiego – mówił Miller.

Większy budżet nie przekłada się na więcej inwestycji. Plany ZDW na 2023

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.