O przyszłości polskiej edukacji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji, rozmawiała z dyrektorami opolskich szkół.

– Pani minister prowadzi taki cykl spotkań z dyrektorami szkół. Jest jego inicjatorką – poinformowała wojewoda opolska Monika Jurek. – Chodzi o poinformowanie o najważniejszych zmianach w prawie oświatowym, które w najbliższych latach czekają nauczycieli i przede wszystkim uczniów. Pani minister chętnie odpowiada na wszelkie pytania w ramach zbliżenia między środowiskiem nauczycielskim i ministerialnym.

Opolska Kuratorka Oświaty Joanna Raźniewska wyraziła zadowolenie z faktu bezpośrednich kontaktów nauczycieli z osobami odpowiedzialnymi za zmiany w szkolnictwie. Przypomniała także o ty, że dziś jest szczególny dzień. – Chciałabym życzyć wszystkim, którzy przystępują dzisiaj do egzaminów powodzenia – mówiła. – Rzesza egzaminujących się dzisiaj osób, które kończą technika, szkoły branżowe to również ważna dla nas część edukacji. – Życzymy sukcesów zawodowcom – dodała Katarzyna Lubnauer.

– Dzisiaj spotykamy się z dyrektorami szkół, żeby ich poinformować jakie zmiany ich czekają w kolejnych latach – mówiła Lubnauer.  – Na razie jest to jedynie odchudzanie podstawy programowej. Poważniejsze zmiany – także przedmiotów czekają polską oświatę w kolejnych latach. Odchudzamy program, żeby był on realną podstawą do egzaminów ósmoklasistów i maturzystów. Później przyjdzie czas na koniec HiT-u, a w roku 2025 pojawią się nowe przedmioty – Edukacja Obywatelska i Edukacja Zdrowotna.

Wiceministerka mówiłą także o organizacji nauki religii.

W spotkaniu uczestniczył były nauczyciel, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – Uważam, że jest bardzo dobry moment aby samorządy otworzyły się na szkolnictwo – mówił. – Mimo, że jako samorząd województwa nie jesteśmy organem tworzącym szkoły ale zawsze uczestniczymy w przedsięwzięciach, w których szkołom mogą pomóc fundusze europejskie. Mamy kopertę dla szkół podstawowych i mamy kopertę dla szkół średnich i będę bardzo apelował, żeby  taka koperta regionalna pojawiła się w ministerstwie edukacji czy z Krajowego Planu Odbudowy, czy z funduszy budżetowych. Dla mnie idealnie byłoby, gdybyśmy potrafili te potencjały finansowe i organizacyjne ze sobą połączyć – mówił Buła.

Fot. melonik , UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.