Kilka razy przekładana, ale wreszcie ze szczęśliwym finałem – w Opolu trwa wizyta władz delegacji Nadrenii Palatynatu z premier Malu Dreyer i prezydentem landtagu Hendrikiem Heringiem. W programie rozmowy oficjalne, spotkania z młodzieżą, z władzami uczelni i uchodźcami z Ukrainy.
Aktualna współpraca regionalna Województwa Opolskiego z Krajem Związkowym Nadrenii-Palatynatu realizowana jest na podstawie: Wspólnego Oświadczenia podpisanego 11.09.2001 r. w Moguncji. Zgodnie z zapisami umowy do dziedzin współpracy należą m.in: oświata, nauka, dokształcanie, współpraca instytucjonalna i wymiana osobowa, kultura, środowisko naturalne, gospodarka i zagospodarowanie przestrzenne, a także odnowa wsi.
– To dla nas bardzo ważna wizyta – mówił podczas wspólnej konferencji prasowej marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – Naszymi wspólnymi spotkaniami w dniu dzisiejszym chcieliśmy wszystkim, którzy korzystają z tego partnerstwa potwierdzić, że jesteśmy zmotywowani do dobrej kontynuacji, i że będziemy nadal budować wszystko to, co przyniesie korzyści młodym pokoleniom – zarówno w województwie opolskim jak i w Nadrenii-Palatynacie.
Regiony łączy współpraca czterostronna na podstawie Wspólnego Oświadczenia „4-Stronna Partnerska Sieć Regionalna” zawartego w dniu 21 maja 2003 r. w Moguncji pomiędzy Nadrenią – Palatynatem, Krajem Środkowoczeskim oraz Burgundią. Współpraca w ramach Porozumienia Czterostronnego to liczne projekty skierowane głównie do młodzieży – m.in z zakresu sportu (np. podczas odbywającego się tradycyjnie, w ramach obchodów Dnia Niemiecko-Francuskiego w Nadrenii-Palatynacie turnieju sportowego, prezentują się także drużyny i zespoły z województwa opolskiego); wspólny wyjazd do Brukseli dla zwycięzców konkursu wiedzy o Unii Europejskiej i regionach partnerskich EUROQUIZZ – rozegrany w ubiegłym tygodniu.
Premier Malu Dreyer nie kryła, że jej i jej współpracownikom, podobnie jak nam, zależy na kontynuowaniu i pogłębianiu współpracy, stąd towarzysząca jej delegacja była bardzo różnorodna i bardzo liczna. Przyznała, że jest pod wielkim wrażeniem tego jak Polacy i Opolanie zachowali się w stosunku do wojennych uchodźców z Ukrainy. Liczy na to, że współpraca naszych regionów, która ma już ponad 20 lat, będzie zataczać coraz szersze kręgi.
– Pomimo braku spotkań bezpośrednich w ostatnim czasie, możemy mówić o wyjątkowym partnerstwie między naszymi regionami – podkreślała Malu Dreyer. – To żywa, dobrze funkcjonująca współpraca, w której coraz więcej jest nowych, bezpośrednich partnerstw, co nas bardzo cieszy – dodawał prezydent landtagu Nadrenii Palatynatu Hendrik Hering.
Przewodniczący opolskiego sejmiku Rafał Bartek mówił zaś, że to partnerstwo międzyregionalne na co dzień wychodzi poza kurtuazję i spotkania oficjalne, a jego istotą są bezpośrednie kontakty wielu środowisk obydwu regionów.
Podczas oficjalnych rozmów partnerzy wielokrotnie podkreślali, że w ostatnim czasie bardzo dobrze zdajemy sprawdzian z tej współpracy w sytuacjach wyjątkowych – to m.in. pomoc Nadrenii Palatynatu w zakupie respiratorów do naszego regionu zaraz na początku pandemii koronawirusa, to wysłane opolskie pompy i osuszacze do tego niemieckiego landu, by pomóc w usuwaniu skutków ostatniej powodzi w Niemczech, to wreszcie solidarna pomoc władz i mieszkańców obydwu regionów mieszkańcom owładniętej wojną Ukrainy. – Ten ostatni czas pokazuje, że powinniśmy się dziś bardziej koncentrować na coraz lepszej koordynacji działań pomocowych w sytuacjach ekstremalnych. Nasze wspólne doświadczenia w tym zakresie są niezwykle cenne – mówił marszałek.
O znaczeniu kontaktów międzyregionalnych dla współpracy międzynarodowej na szczeblu krajowym mówili konsulowie – konsul RP w Kolonii Jakub Wawrzyniak i konsul Niemiec z Wrocławia Hans Jörg Neumann. – Często te inicjatywy oddolne są impulsem do naszych działań – dodawał Jakub Wawrzyniak.
Szefowie obydwu regionów podkreślali też ogromne znaczenie rozwijania kontaktów wzajemnych najmłodszych mieszkańców Opolszczyzny i Nadrenii Palatynatu. Malu Dreyer mówiła, że coraz więcej jest partnerstw międzyszkolnych, które działają w różnych sferach zainteresowań. A marszałek Andrzej Buła zwracał uwagę na to, żeby pomagać młodym w nawiązywaniu dwustronnych kontaktów. Dlatego też rozmowom oficjalnym towarzyszyło spotkanie przedstawicieli Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego z członkami parlamentu młodzieżowego Nadrenii Palatynatu. Młodzi wykazują ogromną wolę rozwijania tych kontaktów i wspólnej realizacji konkretnych działań, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość.
W delegacji z Nadrenii Palatynatu uczestniczą również m.in. wiceprezydenci landtagu Astrid Schmitt i Mathias Lammert, prorektor Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Moguncji prof. dr Stefan Műller-Stachoraz przewodnicząca Zarządu Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Koblencji Anke Marzi.
Fot. melonik